Image

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
Image

شماره تلفن: 22900257-021

© ParsianTeb

جراحی بینی

عمل جراحی بینی امروزه بسیار در میان افراد به خصوص خانمها انجام میگیرد چرا که با این جراحی میتوان تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت را فراهم ساخت و زیبایی و جذابیت به چهره فرد بخشید. از انواع جراحی های بینی میتوان به جراحی بینی گوشتی ، جراحی بینی استخوانی ، انحراف بینی و … نام برد. جراح بینی با توجه به بررسی و معاینه بینی فرد ایرادات ، عدم تقارن و … را تشخیص و با جراحی به رفع آن میپردازد. انتخاب جراح بینی بسیار حائز اهمیت است چرا که با انتخاب نادرست عوارضی همچون تنگی نفس ، برگشت پذیری و … را در پی خواهد داشت…. ادامه مطلب جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی نوعی جراحی بینی می باشد که در آن ایرادات بینی اعم از قوز ، بلند بودن بینی ، فرم بد استخوان اصلاح می گردد، بینی استخوانی که در اصطلاح بینی عقابی یا قوز دار نیز نامیده می شود دارای پوستی نازک می باشد و همین ویژگی به ظرافت تراش استخوان بینی در حین عمل کمک می کند تا بازتاب عمل بینی استخوانی بسیار زیبا جلوه نماید.

 

بینی استخوانی

به طور کلی بینی متشکل از 3 لایه اصلی می باشد.

 • لایه اول : یک لایه عضلانی ظریف است که به قسمت زیرین خود متصل می باشد.
 • لایه دوم : اسکلت استخوانی غضروفی بینی بوده است.
 • لایه سوم : لایه پوشاننده از مخاط و پوست است که در قسمت داخلی بینی قرار دارد.

بر اساس نوع بافت و غضروف بینی، بینی ها به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی قابل تقسیم بندی می باشند و تفاوت آن ها در بافت و غضروف بینی می باشد که بینی های استخوانی دارای غضروف مقاوم و بینی های گوشتی دارای غضروف و استخوانی ضعیف هستند.

رشد بیش از حد غضروف بینی در اثرعواملی نظیر وراثت و وارد آمدن ضربه به استخوان بینی رخ می دهد.

بینی استخوانی در قسمت پل بینی، دارای حالت خمیدگی و برآمدگی است که با انجام جراحی بینی استخوانی برطرف می شود.

ویژگی بینی استخوانی

 • از لحاظ فرم ظاهری دارای قوز می باشد.
 • دارای پوستی نازک است و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد.
 • از بافت و غضروف مستحکم برخوردار می باشد.

جراحی بینی استخوانی

این نکته حائز اهمیت است که جراحی زیبایی بینی فقط با ایجاد برش و انجام تغییرات استئوتومی برای رفع ایرادات بینی انجام می گیرد.

بنابراین باید به افرادی که می خواهند عمل بینی استخوانی طبیعی داشته باشند یا در مواردی می خواهند جراحی بینی استخوانی بدون عمل انجام دهند و حتی گاها در سایت های اینترنتی عمل بینی استخوانی توسط لیزر را مشاهده نموده اند متذکر شد که اصلاح بینی استخوانی تنها با انجام عمل بینی امکان پذیر است.

جهت رسیدن به نتایج مطلوب، حفظ عملکرد تنفسی و به حداقل رساندن عوارض عمل بینی استخوانی ، عمل بینی باید توسط بهترین جراح بینی استخوانی انجام پذیرد.

جراحی بینی استخوانی مشکلاتی نظیر انحراف تیغه بینی ، کجی بینی ، پولیپ بینی ، شکستگی بینی و غیره را درمان و رفع می نماید.

جراح قوز یا پل بینی استخوانی

از لحاظ زیباشناسی وجود قوز و برآمدگی در بینی ، سبب ایجاد عدم تناسب میان بینی با سایر اجزا صورت می باشد و مهمترین دلیل مراجعه متقاضیان عمل بینی استخوانی جهت انجام جراحی، برداشتن قوز یا پل بینی می باشد.

 

مراحل عمل بینی استخوانی

مراحل رینوپلاستی دماغ استخوانی به سه بخش اقدامات قبل از عمل ، مراحل جراحی در اتاق عمل ، مراقبت های بعد از جراحی تقسیم می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

·         اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 1. برای انجام بینی استخوانی اولین و مهم ترین گام انتخاب یک جراح بینی استخوانی خوب می باشد، پس از انتخاب جراح برای مشاوره به مطب او رفته و نمونه کارهای او را مشاهده کنید.
 2. متقاضیان رینوپلاستی، جهت داشتن جراحی مطمئن و رضایت بخش باید توصیه های جراح بینی در رابطه با عمل بینی استخوانی که در جلسات قبل از عمل بیان می کند را رعایت نمایند.
 3. به مدت دو هفته قبل از عمل مصرف داروهای مسکن  نظیر ایبوپروفن را ممنوع می باشد.
 4. به مدت دو هفته از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی پرهیز نمایید.
 5. چنانچه مبتلا به بیماری خاصی هستید یا از داروی خاصی استفاده می کنید، جراح بینی را آگاه نمایید.
 6. شب قبل از عمل دماغ استخوانی استحمام نمایید.
 7. برای این که معده حین عمل کردن دماغ خالی باشد، شب شام سبکی میل نموده و حدود 6 الی 8 ساعت قبل از عمل کردن بینی ناشتا باشید.
 8. قبل از جراحی بینی استخوانی ، آزمایش خون که توسط جراح بینی تجویز شده را انجام داده و مدارک پزشکی لازم از قبیل جواب آزمایشات را در روز عمل بینی استخوانی همراه خود داشته باشد.
 9. در روز جراح بینی یک ساعت قبل از زمان مقرر و به اتفاق یک تا دو نفر همراه در کلینیک یا بیمارستان حاضر باشید.

·         نحوه جراحی بینی استخوانی

نحوه عمل بینی استخوانی به این صورت است که پس از بیهوش شدن در اتاق عمل ، جراح با انتخاب یکی از روش های جراحی باز یا بسته با حفظ عملکرد دماغ اقدام به رفع ایرادات موجود در آن می کند، پس از اتمام عمل و بررسی کلی بینی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود.

·         مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

 1. داروهایی را که جراح بینی استخوانی تجویز می نماید به صورت مرتب استفاده کنید.
 2. به مدت 24 ساعت پس از جراحي بيني استخواني برای کاهش کبودی ها از کمپرس سرد استفاده کنید.
 3. مراقب باشید گچ بینی خیس نشود، برای تمیز کردن صورت تان می توانید از دستمال نمناک استفاده کنید و ناحیه اطراف بینی را تمیز کنید.
 4. حتما برای تعویض چسب بینی به مطب دکتر مراجعه کنید.
 5. از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه به بینی وجود دارد خودداری نمایید.
 6. برای کاهش تورم و کبودی پس از عمل بینی استخوانی می توانید آب کرفس بخورید.
 7. در صورتی که خواستید عطسه کنید دهان خود را باز نگه دارید.

·         چسب زدن به بینی استخوانی پس از جراحی

در جراحی بینی استخوانی ، مدت زمان توصیه شده جهت چسب زدن به بینی استخوانی 4 هفته می باشد. در این مدت می توانید یک بار یا حتی دو بار در هر هفته به مطب پزشک، مراجعه نمایید و خود دکتر شخصا چسب بینی شما را بزند تا نحوه صحیح چسب زدن را یاد بگیرید و ایرادات خودتان در چسب زدن را رفع کنید.

در جراحی بینی گوشتی ، مدت زمان بیشتری حدود 6 الی 8 هفته، جهت چسب زدن توصیه می شود تا تورم بینی را به حد کافی کاهش یابد و بینی به فرم دهی بهتری برسد، اما مدت چسب زدن پس از عمل بینی استخوانی کمتر می باشد. در زمان چسب زدن فشار زیادی به بینی وارد نیاورید.

نحوه چسب زدن بعد از جراحی بینی استخوانی

برای به دست آوردن نتیجه بهتر پس از عمل دماغ استخونی توصیه می شود با دقت اقدام به چسب زدن بینی کنید و در صورتی که خودتان نمیتوانید چسب بزنید حتما به مطب جراح بینی مراجعه کنید تا او چسب دماغ را برای تان بزند.

نحوه چسب زدن بعد از جراحی بینی استخوانی به این صورت می باشد که یک نوار چسب 10 سانتی تهیه کنید ، به صورتی که وسط نوار روی قسمت پایین بینی باشد نوار را روی بینی قرار دهید سپس دو طرف چسب را به سمت بالا بکشید تا کناره های بینی را به صورت مستقیم در بر بگیرد. این عمل را مجددا انجام دهید.

در مرحله بعدی نوار چسب های کوتاه تری به اندازه حدودا 4 الی 5 سانت بردارید تا روی بینی را پوشش دهد. به ترتیب 4 الی 5 نوار چسب را از نوک بینی به سمت بالا و روی تیغه بینی بچسبانید به گونه ای که همدیگر را پوشش دهند.

قبلا اشاره نمودیم که در زمان چسب زدن فشار زیادی به بینی وارد نیاورید و تنها با کمی فشار چسب ها را روی بینی بچسبانید.

برخی پزشکان توصیه می کنند جهت فرم گیری بهتر بینی ، با فشار زیادی چسب بینی را بچسبانید یا این که چسبی که در پایین بینی قرار می گیرد بینی را کاملا به سمت بالا بکشد که قاعدتا این درست نیست و در صورتی که مداوما فشار زیادی به نوک بینی وارد شود و به سمت بالا کشیده شود در دراز مدت ، احتمال افتادگی نوک بینی به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

 

انحراف بینی استخوانی

چنانچه سپتوم یا تیغه استخوانی میانی بینی كه در واقع تیغه بین دو سمت بینی می باشد  به صورت مستقیم در مركز بینی قرار نگرفته باشد منجر به بروز انحراف بینی می گردد.

در مواردی دیگر نیز بر اثر عوامل وراثتی و ژنتیکی یا بر اثر برخورد ضربه یا در نتیجه شکستگی بینی به خصوص در دوران جوانی و نوجوانی و باقی ماندن اثرات آن به همان شکل انحراف بینی رخ می دهد.

جراحی زیبایی بینی در بیمار با بینی غضروف استخوانی همراه با انحراف بینی ؛ توسط دکتر بشارتی زاده جراح بینی تهران

 

ممکن است برخی از افراد حتی خودشان متوجه این کجی و انحراف استخوان بینی شان نبوده و بینی خود را در آینه صاف ببینند. این مسئله با مراجعه به جراح بینی قابل تشخیص است و این که نیاز به جراحی وجود دارد یا خیر به عهده جراح است.

برای برطرف سازی انحراف بینی، استخوان دماغ و شکل سپتوم توسط جراح بینی تغییر داده می شود و به شکل صاف در می آید، این عمل را می توان همزمان با عمل بینی استخوانی انجام داد.

آیا رشد استخوان بینی بعد از عمل امکان پذیر است ؟

بازگشت برآمدگی و قوز بینی در عمل بینی استخوانی بسیار به ندرت رخ می دهد.

رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی طبیعی از قبیل نخوردن ضربه به بینی در دوره بهبودی، چسب زدن به بینی، نخوابیدن به پهلو هنگام خواب به مدت محدود و غیره در کوتاه تر شدن دوره نقاهت و نتیجه ایده آل از رینوپلاستی موثر می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

افرادی که قصد انجام جراحی زیباییی بینی دارند معمولا سوال های زیادی ذهنشان را درگیر می کند. یکی از سوال هایی که ذهن متقاضیان را درگیر می کند شناخت نوع بینیشان است. در ادامه قصد داریم از تمام جوانب عمل زیبایی بینی استخوانی را بررسی کنیم.

بررسی بینی استخوانی

در کل افراد در جامعه بینی ها را به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می کنند. بینی هایی که غضروف و استخوان محکمی داشته باشند در دسته بینی استخوانی قرار می گیرند. در بینی استخوانی معمولا یک برآمدگی یا غوز روی بینی وجود دارد. همچنین در این بینی ها معمولا پوست بینی نازک تر از بینی های گوشتی است. برخی بینی ها از ترکیب استخوان و غضروف تشکیل شده است که به آن ها بینی نیمه استخوانی یا غضروفی نیز گفته می شود.

علل غوز و برآمدگی روی بینی

برآمدگی های روی بینی استخوانی می تواند به علل مختلفی به وجود بیاید که این علل در ادامه آمده است:

۱) عوامل ارثی

به صورت ژنتیکی و مادرزادی ممکن است بینی استخوانی و غضروفی به ارث برسد. در این موارد با رسیدن به سن بلوغ بزرگی بینی نمایان می شود.

۲) عوامل محیطی

بینی ممکن است به علت های مختلف و بر اثر ضربه دچار مشکل شود . عواملی مانند تصادف، ضربه در ورزش می تواند منجر به شکستگی بینی شود که در این موارد معمولا همراه با شکستگی، مشکلات تنفسی نیز برای فرد به وجود می آید.

روش های انجام عمل زیبایی بینی استخوانی

با توجه به نوع بینی عمل زیبایی بینی استخوانی به دو شکل بسته و باز انجام می شود.

عمل بینی به روش باز

عمل رینوپلاستی باز برای ایجاد تغییرات اساسی در ظاهر بینی مورد استفاده قرار می گیرد. در طول این جراحی، جراح با برش تیغه و پره های بینی می تواند با جزییات بر روی آناتومی بینی کار کند. از فواید این روش می توان به تسلط کامل جراح به غضروف و ساختار بینی اشاره کرد که کنترل و دقت وی را دوچندان می کند.

عمل بینی به روش بسته

در عمل بینی بسته تیغه بینی برشی ندارد و برش ها در داخل بینی انجام می شود. در ادامه مانند روش باز استخوان از غضروف و استخوان جدا می شود تغییرات مدنظر اعمال می شود. از مزایای این روش می توان به عدم ایجاد زخم بر روی تیغه بینی، زمان کمتر جراحی، تورم کمتر و بهبودی سریع تر اشاره کرد.

در نهایت جراح شما با توجه به نوع بینی تصمیم می گیرد که کدام روش برای انجام جراحی بینی شما مناسب است.

در ادامه چندین نمونه عکس قبل و بعد مراجعین با بینی استخوانی غضروفی آمده است:

برای مشاهده نمونه های دیگر قبل و بعد عمل بینی استخوانی طبیعی اینجا کلیک کنید.

درصد موفقیت عمل زیبایی بینی استخوانی

انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل پوست نازک تر بینی استخوانی به مراتب از بینی گوشتی آسان تر است. البته باید در نظر داشت بینی هایی که از ترکیب استخوان و غضروف تشکیل شده اند کار جراح را سخت می کنند اما در کل می توان گفت جراحی زیبایی بینی استخوانی از نوع گوشتی آسان تر است و نتیجه مطلوب تری به همراه دارد.

به بیان دیگر می توان گفت هر قدر استخوان و غضروف های محکم بینی بیشتر باشد احتمال اینکه فرد به نتیجه دلخواه خود برسد بیشتر است اما نمی توان درصد دقیقی به بیمار برای موفقیت بینی استخوانی اعلام کرد.

نازک بودن پوست بینی

همانطور که ضخیم بودن پوست بینی می تواند عمل بینی را دچار مشکل کند بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز می تواند جراح را با مشکل رو به رو کند. نکته مثبت نازک بودن پوست بینی در عمل زیبایی بینی استخوانی تورم کمتر و به جا نماندن زخم جای برش بعد از عمل بینی است.

اما نکته منفی نازک بودن پوست این است که کوچک ترین مشکل بعد از عمل بینی در پوست های نازک خود را نشان می دهند و آشکار هستند. بزرگ ترین چالش جراح برای متقاضیان با پوست نازک، جراحی بینی بدون عیب و نقص است زیرا هیچ نقصی زیر پوست نازک پنهان نمی ماند. به همین دلیل توصیه می شود جراحی را انتخاب کنید که در نمونه های کار او مشابه بینی خود را مشاهده کرده اید ، زیرا این جراح با چالش های هنگام عمل بینی شما آشنا است و می تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند.

عمل زیبایی بینی استخوانی با لیزر

زمانی که حرف از عمل بینی با لیزر می شود، افراد عملی بدون خونریزی و درد را تصور می کنند و این یک ترفند برای بازاریابی در دنیای جراحی پلاستیک است. اما آیا می توان استخوان و غضروف های سفت بینی را با لیزر شکل داد؟ جواب به طور قاطعانه خیر است. از لیزر می توان برای اصلاح آکنه های بینی و یا ترمیم پوست آن بهره برد اما برای تغییر شکل بینی روش مناسبی نیست و اغلب پزشکان جراحی بر این عقیده هستند که عمل بینی با لیزر فقط جنبه بازاریابی و تبلیغاتی دارد و کمکی نخواهد کرد.

عوارض جراحی بینی استخوانی

هر عمل جراحی ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد . به همین دلیل سلامتی شما باید هم برای خودتان و هم جراح در اولویت باشد. عمل جراحی بینی جز کم ریسک ترین جراحی ها است اما عوارضی که در هر عمل جراحی می تواند رخ دهد شامل خون ریزی، عفونت، واکنش جانبی به بیهوشی و هماتوم (زمانی که خون زیر پوست جمع می شود) می باشد. به طور اختصاصی در عمل زیبایی بینی استخوانی، عوارضی مانند بی حسی، خونریزی بینی، ورم ، زخم داخلی بینی و آسیب به عصب بینی  می تواند رخ دهد. انتخاب جراح با تجربه و مناسب و تیم جراحی حرفه ای می تواند این عوارض را به حداقل برساند. همچنین مراقبت های قبل و بعد از عمل می تواند به کاهش حداکثری این عوارض کمک کند.

برخی عوارض کوتاه مدت بعد از عمل زیبایی بینی استخوانی ممکن است رخ دهد که جای نگرانی ندارد و گذرا است:

۱) درد بعد از عمل

به دلیل تراشیده شدن استخوان و غضروف ها در عمل بینی بعد از عمل شما در نواحی مورد نظر دردی را احساس خواهید کرد. این درد کاملا گذراست و با مصرف مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز می کند قابل کنترل است.

۲) ورم

یکی از رایج ترین عوارض جانبی رینوپلاستی ورم در اطراف چشم و بینی است. تورم در روزهای پس از جراحی بیشتر قابل ملاحظه است، اما بعد از حدود دو هفته کاهش می یابد. با این وجود مهم است که توجه داشته باشیم که بعضی از تورم های جزئی ممکن است تا شش ماه بعد از عمل جراحی بینی ادامه داشته باشد. نتایج نهایی رینوپلاستی یا جراحی بینی معمولا بعد از یک سال دیده می شود.

۳) کبودی

کبودی یکی دیگر از عوارض جانبی است که اغلب با عمل بینی استخوانی همراه است. میزان کبودی که به دنبال جراحی است بستگی به حساسیت بیمار و میزان عمل جراحی دارد. این کبودی معمولا در ناحیه اطراف چشم قرار دارد و می تواند تا ۱۰ روز طول بکشد. در حالی که کبودی نشانه ای از عوارض جدی تر نیست، شما باید وضعیت خود را در روزهای بعد از جراحی نظارت کنید. اگر چیزی غیر طبیعی به نظر می رسد، پزشک می تواند به شما در مورد اینکه آیا در کنار استراحت اقدامات دیگری برای بهبودی لازم است یا خیر کمک کند.

برگشت برآمدگی بینی بعد از عمل

در موارد نادر ممکن است برجستگی و غوز بینی بعد از عمل باقی بماند که با ترمیم جزیی قابل حل است. مراقبت درست بعد از عمل بینی و وارد نشدن ضربه به آن می تواند این احتمال را به حداقل برساند.

هزینه عمل بینی استخوانی

هزینه این نوع عمل بینی با توجه به نوع بینی و مهارت و تجربه جراح متفاوت و نمی توان هزینه دقیقی برای آن اعلام کرد لذا در جلسه مشاوره عمل بینی باید قیمت دقیق اعلام شود. برای اطلاع از هزینه عمل بینی در سال ۹۸ روی اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

در این مقاله قصد داریم تا نوشته ای اختصاصی داشته باشیم در زمینه جراحی بینی استخوانی و تمامی مطالبی که در این خصوص وجود دارد را گردآوری کرده ایم. شاید سوالاتی همچون «بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟ فرق بین بینی استخوانی و بینی گوشتی چیست؟ روند جراحی بینی استخوانی  چگونه است؟ بهترین مدل عمل بینی استخوانی کدام است؟» در ذهن شما نیز ایجاد شده باشند که به تمامی آن ها پاسخ خواهیم داد. پس اگر شما هم بینی استخوانی دارید و قصد دارید آن را عمل کنید، این مقاله را از دست ندهید.

بینی استخوانی چه ویژگی هایی دارد؟

بینی افراد به دو دسته کلی استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. بینی استخوانی همانطور که از نامش بر می آید، حالت استخوانی دارد و استخوان و غضروف زیادی زیر پوست آن قرار گرفته است، همچنین استخوان این نوع بینی بسیار محکم بوده و مقاومت زیادی دارد. این بینی ها قوز دارند و قوز آن ها از نیم رخ به خوبی قابل مشاهده می باشد.

بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی که پوست ضخیمی دارند، دارای پوستی نازک هستند و همین امر در تسهیل روند جراحی نقش زیادی دارد.

در واقع یکی از نکاتی که بسیاری از جراحان بینی به آن اذعان دارند این است که جراحی بینی استخوانی به مراتب نسبت به جراحی بینی گوشتی آسان تر است و همچنین نتیجه بهتری را برای افراد به همراه دارد.

یکی از مهم ترین تفاوت های بین جراحی بینی استخوانی و گوشتی، روند عمل و نتیجه آن می باشد. جراحی بینی گوشتی باید توسط یک جراح بینی باتجربه انجام شود چرا که غضروف بینی ضعیف تر است و عمل کردن آن به همین دلیل سخت تر خواهد بود.

روند جراحی بینی استخوانی چگونه است؟

در روند جراحی بینی استخوانی حتما باید بینی برش خورده تا پزشک به نواحی استخوانی دسترسی کاملی پیدا کند. زمانی که برش روی سطح پوست انجام شد پزشک به راحتی می تواند استخوان اضافی روی بینی را برداشته سپس کناره های بینی را به هم نزدیک کرده سپس بخیه بزند.

بر اساس نوع بینی و نتیجه مورد انتظار از عمل، جراحی بینی به دو شکل باز و بسته انجام می شود.

جراحی بینی به روش باز: این روش برای مواقعی کاربرد دارد که فرد می خواهد تغییرات اساسی روی بینی ایجاد کند، در واقع جراح با برش روی تیغه و پره ها می تواند آناتومی بینی را به شکل کامل ببیند تا روی آن کار کند. این مدل جراحی یک ویژگی دارد و آن هم این است که جراح روی غضروف و ساختار بینی تسلط کامل خواهد داشت و همین موضوع باعث می شود تا دقت جراحی بالاتر رود.

جراحی بینی به روش بسته: در جراحی بینی بسته هیچ برشی روی بینی ایجاد نمی شود و تمامی برش ها از داخل ایجاد شده و همانند روش قبل، غضروف و استخوان بینی جدا می شوند. از ویژگی این مدل جراحی ایجاد نشدن هیچ نوع برشی روی تیغه بینی است. همین ویژگی منجر شده تا بینی تورم کمی بعد از عمل داشته باشد و در نهایت روند بهبودی نیز تسریع می یابد.

در انتهای صحبتمان باید گفت که تصمیم گیرنده نهایی پزشک است و او انتخاب می کند که کدام روش جراحی برای شما مناسب تر است.

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

بهترین مدل جراحی بینی استخوانی

یکی از پرتکرار ترین و مهم ترین سوالاتی که تقریبا تمامی افرادی که تصمیم دارند به جراحی بینی دست بزنند این سوال را مطرح می کنند این است که بهترین مدل جراحی بینی استخوانی کدام است.

برای پاسخ گویی به این سوال باید بسیاری از نکات را لحاظ کنید تا بتوانید به پاسخ برسید.

اول اینکه بهترین مدل این نیست که همگان به سمت آن بروند و بخواهند آن مدل خاص عمل کنند. بلکه بهترین مدل باید براساس شرایط فردی و نیز آناتومی صورت شما تعیین گردد. در واقع با توجه به شکل های مختلف صورت که گاهی افراد صورت های کشیده ای دارند گاها صورت افراد گرد و چاق است باید با در نظر گرفتن حالت کلی صورت افراد بهترین مدل مشخص شود.

از همین رو برای مثال مدل عروسکی (جراحی بینی فانتزی) ممکن است به صورت فردی بیاید و بهترین نما را ایجاد کند اما در فردی دیگری خیر. این مدل عروسکی در صورت دیگری ممکن است بسیار نامتناسب و نازیبا باشد.

پس اولین معیار برای انتخاب بهترین مدل مد نظر قرار دادن این نکته است.

در مواردی نیز با توجه به شکل و آناتومی بینی نمی توانید نوعی از بینی را توقع داشته باشید. زیرا که شکل کلی بینی این امکان را فراهم نمی کند که پزشک نتیجه مورد انتظار شمار ا فراهم آورد پس باید این مساله را نیز در نظر بگیرید.

به طور کلی بهترین مدل بینی باید در جلسات مشاوره ای که با پزشک دارید مشخصص شود.

دکتر علی منافی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی هستند و در انجام کلیه جراحی های پلاستیک بدن و صورت تجربه و تبحر بسیار بالایی دارند. در صورت تمایل به برقرای ارتباط می توانید با شماره های مطب 02188879941 و 02188879942 و 02188797882 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر می توانید به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

طول مدت جراحی بینی

اگر بخواهیم برای جراحی بینی مدت زمانی تعیین کنیم باید گفت که عمل بینی زمان مشخصی ندارد. چرا که به نوع ساختار بینی و تغییرات آن بستگی دارد. ولی معمولا بین 1 الی 2 ساعت زمان می برد. همچنین اگر بیمار بعد از جراحی مشکل خاصی نداشته باشد، مرخص می شود.

عمل بینی استخوانی با لیزر

آیا جراحی بینی استخوانی با لیزر امکان پذیر است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر؛ چرا که جراحی با لیزر هیچ نوع شکلی را به بینی نمی دهد و برای تغییرات بینی به هیچ وجه مناسب نیست، همچنین تنها جنبه تبلیغاتی دارد. لیزر تنها برای از بین بردن آکنه یا ترمیم پوست روی بینی است.

علت قوز و برآمدگی بینی چیست؟

قوز و برآمدگی بینی بستگی به عوامل ارثی و عوامل محیطی دارد که در مورد هر کدام به اختصار صحبت خواهیم کرد.

عوامل ارثی: داشتن بینی استخوانی و غضروفی ممکن است ژنتیکی و مادرزادی باشد، که با رسیدن سن بلوغ، بزرگی بینی بیشتر خود را نشان می دهد.

عوامل محیطی: دلایل مختلفی مثل تصاف و ورزش می توانند منجر به شکستگی بینی شوند. اگر چنین مشکلی ایجاد شد، ممکن است برای فرد مشکلات تنفسی و ظاهری به همراه داشته باشد.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

بینی کلا به دو دسته گوشتی و استخوانی تقسیم می شود که هر دو از تفاوت هایی نسبت به هم برخوردار هستند. این تفاوت ها عبارتند از:

 • پوست: ضخامت پوست بینی استخوانی کم می باشد.
 • غضروف: بینی های استخوانی نسبت به گوشتی از غضروفی مقاوم تر برخوردار است.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

قبل از هر جراحی باید یک سری اقدامات انجام شود تا نتیجه مطلوبی را برای فرد داشته باشد.

 • قبل از جراحی در جلسه مشاوره حتما از انتظارات خود با پزشک صحبت کنید.
 • اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید حتما پرشک خود را در جریان قرار دهید.
 • قبل از جراحی پزشک آزمایشاتی را برای شما تجویز می کند که حتما می بایست انجام شوند و نهایتا نتیجه آن ها را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • 2 هفته قبل از جراحی مصرف آسپرین و بروفن را قطع کنید چرا که منجر به افزایش خونریزی در روز عمل می شود.
 • 2 هفته قبل از جراحی مصرف دخانیات، مشروبات الکلی را قطع کنید چرا که اکسیژن رسانی به خون را مختل می کند.
 • روز عمل حتما باید ناشتا به کلینیک مراجعه کنید.
 • خانم ها در روز عمل نباید هیچ آرایشی روی صورت داشته باشند. هچنین آقایان نیز باید ریش و سبیل خود را کوتاه کنند.
 • در روز عمل حتما یک نفر به عنوان همراه کنار شما باشد. همچنین نیم ساعت قبل از جراحی در کلینیک حضور داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

 • داروهایی که توسط پزشک به منظور کاهش درد و تورم تجویز شده است را باید حتما به موقع مصرف کنید. علاوه براین ها کمپرس یخ نیز بسیار موثر است.
 • مصرف نمک و ادویه های تند را بعد از جراحی کاهش دهید چرا که تورم بینی را بیشتر می کند.
 • بعد از جراحی حتما به مدت 10 روز الی دو هفته استراحت داشته باشید.
 • در زمان خواب حتما به این نکته توجه داشته باشید که بینی به بالش برخورد نداشته باشد، بهترین حالت خواب به پشت (طاق باز) می باشد.
 • حتما می بایست در زمان استراحت، سر بالاتر از بدن باشد (به کمک دو بالش) چرا که این کار منجر به بهبود جریان خون می شود، همچنین کبودی و تورم بعد از عمل را کاهش می دهد.
 • دو هفته بعد از جراحی از عطسه و فین کردن با دهان بسته اجتناب کنید چرا که مخاط بینی را تحت فشار قرار می دهد.
 • بعد از جراحی به هیچ وجه غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند را مصرف نکنید.
 • در زمان مسواک زدن حتما از مسواک نرم استفاده کنید و به هیچ وجه به لب بالایی خود فشار وارد نکنید.
 • تا یک ماه بعد از جراحی از عینک زدن خودداری کنید، اگر در دید خود دچار مشکل هستید از لنز استفاده کنید.
 • 2 هفته بعد از جراحی از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی خودداری کنید چرا که روند بهبودی را کند تر می کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

عوارض جراحی بینی استخوانی

می توان گفت که هر نوع عمل جراحی از عوارضی برخوردار است، جراحی بینی جزء کم ریسک ترین ها به حساب می آید. بعضی از مشکلاتی که در جراحی بینی ممکن است ایجاد شوند واکنش به داروی بیهوشی، خونریزی، عفونت و تجمع خون زیر پوست می باشد. انتخاب یک جراح خوب و باتجربه می تواند این عوارض را به حداقل برساند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مراقبت های قبل و بعد از جراحی به کاهش عوارض می تواند کمک بسیاری کند.

عوارض کوتاه مدتی که بعد از جراحی بینی استخوانی ایجاد می شود عبارتند از:

 • درد بعد از عمل: در جراحی بینی، استخوان و غضروف تراشیده می شود و به همین دلیل کاملا طبیعی است که بعد از عمل احساس درد داشته باشید. این مشکل با مصرف مسکن کاملا قابل کنترل است.
 • تورم: در روزهای ابتدایی، تورم (ناحیه چشم و بینی) بیشتر دیده می شود ولی بعد از گذشت مدت 2 هفته بعد از جراحی میزان این تورم کاهش می یابد، البته که یک سال طول می کشد تا نتیجه عمل کاملا مشخص شود.
 • کبودی بعد از رینوپلاستی: این عارضه بیشتر برای بینی های استخوانی اتفاق می افتد که به حساسیت بیمار و عمل بستگی دارد، کبودی ها بیشتر از ناحیه چشم می باشند و حداقل تا 10 روز طول می کشد که کامل از بین برود.

آیا جراحی بینی استخوانی برگشت پذیر است؟

در جواب این سوال باید گفت که بازگشت قوز و برآمدگی بینی به ندرت اتفاق می افتد، ولی نباید به هیچ وجه بعد از عمل ضربه ای به بینی وارد شود، همچنین در دوران بهبودی حتما بر روی بینی خود چسب بزنید و به پهلو نخوابید. رعایت این نکات می تواند منجر شود تا دوره نقاهت کوتاه تر شده و نتیجه مطلوبی را داشته باشد.

هزینه جراحی بینی استخوانی

در خصوص جراحی بینی استخوانی نمی توان هزینه مشخصی را مشخص کرد، با انجام معاینات و جلسات مشاوه هزینه کاملا مشخص می شود. هزینه جراحی بینی استخوانی بستگی به:

 • آزمایشات اولیه
 • دستمزد جراح
 • داروهای بعد از عمل
 • موقعیت جغرافیایی کیلنیک

و بسیاری از موارد دیگر دارد.

ذکر نکاتی در زمینه جراحی بینی استخوانی  

 • یکی از مهم ترین مزیت هایی که بینی استخوانی نسبت به بینی های گوشتی دارد این است که در غالب موارد رضایتمندی از نتیجه جراحی بینی استخوانی تا حد زیادی بیشتر از رضایت از نتیجه جراحی بینی گوشتی است. در واقع در مواردی چند مشاهده شده است که بعد از مدتی نتیجه جراحی بینی گوشتی از بین رفته و بینی گوشتی تا حدی از نتیجه ای که بعد از جراحی ایجاد کرده بود فاصله گرفته است. در این موارد زنان و دختران احساس می کنند بینی شان بزرگ شده و کیفیت قبل را ندارد. این مساله متاسفانه نه به پزشک مربوط می شود و نه به بیمار. زیرا که آناتومی بینی گوشتی این اقتضا را دارد و نمی توان از آن گریز داشت.

برخلاف بینی گوشتی، در اغلب موارد بینی های استخوانی نتایج فوری و قابل قبولی را بعد از عمل از خود نشان می دهند و این موجب احساس رضایت در افراد می شود.

 • دومین نکته این است که قبل از اینکه که جراح بخواهد تیغ جراحی را به دست گیرد تمامی ویژگی های بینی افراد را مورد بررسی قرار می دهد. ویژگی ها از قبیل طول بینی، عرض یا پهنای بینی، میزان قوس روی بینی و میزان لوله های بینی.

این بررسی ها به پزشک این اجازه را می دهد که بتواند برای جراحی نقشه راه درست و متناسبی را طراحی کند. همه این مسائل با مراجعه کننده درمیان گذاشته می شود و نیز تمامی انتظارات وی شنیده می شود تا بهترین اتفاق رقم بخورد. پزشک تا جایی که آناتومی بینی و نیز حالت صورت در افراد اجازه می دهد بر آن است که توقعات و خواسته های مراجعه کننده را برطرف سازد. و اگر به هر دلیلی خواسته مراجعه کننده قابل پیاده سازی نیست با دلایل علمی و منطقی وی را متقاعد می سازد.

نتیجه گیری

در این مقاله در صدد بودیم تمامی اطلاعاتی که ارائه می شود واقع بینانه و صادقانه باشد تا عزیزانی که می خواهند در این مسیر گام بردارند با نگاهی روشن تر در مسیر گام بردارند.

امیدواریم که اطلاعات ارائه شده بتواند تا حد زیادی در اتخاذ تصمیم های درست و عاقلانه  شما مثمر ثمر واقع شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بینی استخوانی یا غضروفی اصطلاحا به نوعی از بینی اشاره دارد که دارای پوستی نازک و ساختار غضروفی محکم است. بینی های استخوانی دارای استخوان باریکی در زیرساخت خود هستند.

عمل بینی استخوانی ممکن است به دلایل زیبایی به عنوان مثال اصلاح قوز یا سوراخ های بینی بزرگ و یا به دلایل درمانی مانند پولیپ انجام شود. عمل جراحی بینی برای اصلاح شکل این نوع بینی عوارض کمتری نسبت به بینی گوشتی داشته و نتایج بهتری را به همراه دارد. نوع غضروف این نوع بینی اجازه دستکاری راحت تری را در روند رینوپلاستی به جراح بینی می دهد. مشخصه اصلی این نوع بینی پوست نازک آن است. ضخامت پوست بینی در روند جراحی بینی حائز اهمیت است.

سپتوپلاستی جراحی برای درمان انسداد بینی است.

یک سپتوم منحرف ، جابجایی دیواره بین سوراخ بینی است و اغلب باعث ایجاد انسدادها می شود. ساختارهاي استخواني بزرگ شده بنام توربينات نيز ممكن است قسمتهاي بيني را مسدود كند.
یک جراح همچنین برای درمان سینوزیت طولانی مدت ، برداشتن پولیپ های بینی و سایر شرایطی که باعث انسداد مجاری هوای بینی می شود ، یک سپتوپلاستی انجام می دهد. گاهی اوقات ، جراحان برای جلوگیری از مایع شدن بینی مکرر ، سپتوپلاستی را توصیه می کنند.
جراحی سپتوپلاستی یکی از رایج ترین روش های گوش ، بینی و گلو  در ایالات متحده است. با این حال ، پزشکان اغلب پس از رد کردن سایر روشهای درمانی برای انسداد بینی ، فقط سپتوپلاستی را توصیه می کنند.
در این مقاله ، ما می بینیم که در طول یک سپتوپلاستی ، از جمله خطرات این روش و دلایل وجود آن چه باید انتظار داشت.

 

مشاوره رایگان برای عمل بینی استخوانی : تماس با شماره 09902771196

 

ایجاد تغییرات زیاد در بیماری های استخوانی امکان پذیر است و بیماران می توانند به راحتی بینی بسیار کوچک و عروسکی داشته باشند، اما انجام تغییرات تا این حد به بیماران توصیه نمی شود و بهتر است که هارمونی کلی صورت را در هنگام رینوپلاستی در نظر گرفت و تغییرات را به اندازه ای اعمال کرد که تناسب کلی صورت به هم نخورد. افراد با بینی استخوانی روند بهبود کوتاه تر و آسان تری نسبت به بیماران با بینی گوشتی دارند. البته داشتن درد و تورم و کبودی پس از عمل به علت تراش و دستکاری استخوان و غضروف های بینی عادی بوده و پس از مدت کوتاهی این عوارض از بین می روند و نتیجه نهایی حاصل شده از رینوپلاستی را می توانید مشاهده نمایید. تورم در بینی های استخوانی و دارای پوست نازک بسیار سریع تر از بینی های گوشتی از بین می روند.

انتظارات

قبل از عمل جراحی ، یک پرستار و پزشک جزئیات جراحی را مرور کرده و به هرگونه سؤالی پاسخ خواهند داد.
آنها ممکن است از فردی که تحت عمل جراحی قرار دارد ، بخواهد برخی از آزمایشات معمول مانند آزمایش خون ، اشعه ایکس یا ردیابی الکتریکی قلب را انجام دهد.
پزشکان و پرستاران همچنین در مورد سلامت عمومی ، داروهای فعلی یا حساسیت احتمالی سؤالاتی را مطرح خواهند کرد.
هنگام ورود به بیمارستان ، پزشک متخصص بیهوشی برای توضیح همه عناصر بیهوشی با شخصی که اقدام به جراحی می کند ، ملاقات می کند.

 

 

بینی های استخوانی ممکن است دارای انحراف یا قوز باشند که در طی رینوپلاستی این مشکلات نیز رفع شده و نتیجه نهایی بینی تقریبا بدون نقص خواهد بود. البته داشتن انتظارات واقع بینانه در هنگام انجام هرگونه پروسه زیبایی به خصوص رینوپلاستی حائز اهمیت است. شما باید قبل از عمل در جلسه مشاوره انتظارات خود را با پزشک مطرح سازید و مطمئن شوید که درخواست ها و انتظارات شما، از واقعیت دور نیست.

انواع پوست بینی

اهمیت ارزیابی نوع پوست بینی بیمار در یک معاینه فیزیکی اغلب یک مولفه کلیدی است که قبل از رینوپلاستی نباید نادیده گرفت. ارزیابی نوع پوست در رینوپلاستی حیاتی است و باید قبل از عمل جراحی انجام شود. در طول مشاوره با دکتر کاوان، دکتر یک معاینه فیزیکی کامل برای بینی شما انجام می دهد که شامل ارزیابی ضخامت پوست می شود. با ارزیابی ضخامت پوست، یک طرح مناسب جراحی و انتظارات مناسب می تواند شکل بگیرد. اساسا ضخامت پوست در بینی متفاوت است از افراد پوست بسیار نازک به افراد بسیار ضخیم پوست که اکثر بیماران در جایی در وسط قرار دارند. اکثر بیماران به دسته ضخامت “متوسط” می افتند. ضخامت پوست همانند دیگر ویژگی های بینی است توسط آرایش ژنتیکی فرد تعیین می شود. در بینی های استخوانی ضخامت پوست از بسیار نازک تا متوسط متغییر است.

آماده سازی

سپتوپلاستی اغلب شامل بیهوشی عمومی است. متخصص بیهوشی فرد را در حین عمل جراحی می خواباند. گاهی اوقات ، جراحان به جای آن از بیهوشی موضعی و آرامبخشی داخل وریدی استفاده می کنند ، اما ابتدا این موضوع را با بیمار در میان می گذارند.
مانند سایر جراحی هایی که از بیهوشی عمومی استفاده می کنند ، افراد نباید بعد از مدتی مشخص در شب قبل از عمل ، از خوردن ، نوشیدن و حتی جویدن آدامس استفاده کنند.

در صورت لزوم ، پزشک یا پرستار دستورالعمل های بیشتری را در مورد زمان و چگونگی مصرف داروها ارائه می دهند.
برای کاهش خطر خونریزی ، پزشک احتمالاً از فرد خواسته است که تا یک هفته قبل از عمل از مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون خودداری کند. هرکسی که رقیق کننده خون یا داروهای دیگر مصرف می کند ، باید این موارد را با جراح در میان بگذارد.

روش

در طی یک جراحی سپتوپلاستی ، جراح تلاش خواهد کرد غضروف و استخوان خم شده در سپتوم را صاف کند. در مرحله اول ، آنها پوشش مخاط را که غضروف و استخوان را پوشانده ، بلند می کنند.
جراح سپس غضروف و استخوان را مجدداً تغییر داده و بعضی اوقات قسمت هایی را از بین می برند. پس از آن ، آنها دوباره آستر را در جای خود قرار می دهند.
اگر توربنات های بزرگ شده باعث انسداد شوند ، جراح ممکن است سعی کند آنها را با کاهش فرکانس رادیکشن کوچک کند. در برخی موارد دیگر ، جراح بخشی از توربینات را بر می دارد.

 

فیلم عمل بینی استخوانی

 

 

چرا تعیین ضخامت پوست مهم است؟

ضخامت پوست بیمار تعیین می کند که در طی رینوپلاستی به طور واقع بینانه چه اهدافی می توانند انجام شوند و چه کارهایی امکان پذیر نیست. ضخامت پوست بینی بیمار بر انتخاب روند جراحی موثر است. بیماران دارای پوست بسیار نازک در معرض خطر بیشتری برای آشکار شدن عدم تقارن بسیار کم هستند. از آنجایی که که پوست فقط پوشش بسیار نازک را بر روی ساختار زیرین فراهم می کند، بیماران دارای پوست بسیار نازک در معرض خطر بالایی برای مشخص شدن بی نظمی های ظریف هستند. پوست نازک اجازه می دهد تا اصلاحات بسیار خوبی و دقیقی بر روی بینی انجام شود. از سوی دیگر بیماران دارای پوست ضخیم دارای پوشش ضخیم بر روی زیر ساخت بینی هستند. در این موارد بیماران در معرض خطر آشکار شدن بی نظمی های ظریف نیستند، چرا که آشکار شدن تغییرات مشکل تر است.

 

بیماران با بینی استخوانی و پوست بسیار نازک

جراح رینوپلاستی باید توجه داشته باشد که بیمار با پوست بسیار نازک در معرض خطر این بی نظمی ها قرار دارد. دکتر کاوان مدت زمان خاصی را صرف می کند و هنگام انجام جراحی زیبایی بینی استخوانی در بیماران دارای به پوست بسیار نازک توجه زیادی می کند. دکتر کاوان در عمل جراحی با پوست های نازک برای جلوگیری از آشکار شدن بی نظمی ها و عدم تقارن در این بیماران با استفاده از برخی از پیوند غضروف و بافت نرم در رینوپلاستی بهترین نتیجه را بدست می آورد. دکتر کاوان همچنین از برخی گرافت های خاص خودداری می کند تا از مشخص شدن آنها پس از جراحی جلوگیری کند. در برخی موارد همچنین ممکن است متخصصان جراحی بینی از یک لایه نازک از بافت از عضله تمپورال به عنوان وسیله ای برای کمک برای جلوگیری از ظاهر شدن بی نظمی ها و نامتقارن بودن ها پس از جراحی استفاده کنند. اگر عمل به درستی انجام شود، بیماران دارای پوست بینی نازک می توانند از بهبود و تغییر ساختار بینی در مدت کوتاهی پس از عمل جراحی لذت ببرند و این نتایج را می توان با گذشت زمان و بهبود کامل و رفع تورم مشاهده نمود.

 

نمونه فیلم دیگری از عمل بینی استخوانی

 

نتایج و بازیابی

تا 85 درصد از افراد بعد از عمل انسداد بینی بهبودی را در خود تجربه می کنند.
معمولاً افراد بعد از عمل چند ساعت دچار خواب آلودگی می شوند. برخی به دلیل بیهوشی احساس تهوع خواهند کرد. آنها همچنین ممکن است از رویه احساس درد کنند. افراد باید عوارض جانبی را به پرستار گزارش دهند. آنها می توانند داروهایی برای تسکین علائم ارائه دهند.
تیم پزشکی احتمالاً بسته بندی را در هر دو سوراخ بینی قرار می دهد. این بسته بندی به این معنی است که فرد باید بلافاصله بعد از عمل از طریق دهان خود نفس بکشد. بسته بندی برای کمک به متوقف کردن هرگونه خونریزی که بلافاصله پس از عمل رخ می دهد ، استفاده می شود.
زمان ترخیص بیمار، پرستار باید پانسمان ها را از روی بینی آن باز کند.
به ندرت ، متخصص مراقبت های بهداشتی اسپلیت ها را در بینی قرار می دهد. در این صورت ، پزشک معمولاً در مدت 7 روز قرار ملاقات دیگری را برای از بین بردن لکه ها تنظیم می کنند.
در صورت عدم بروز عوارض ، پزشک به طور معمول فرد را در همان روز عمل به خانه می فرستد. یکی از اعضای خانواده یا یک دوست باید برای همراهی با آنها حضور داشته باشد.
انتظار می رود برخی از احتقانات و خونریزی ها پس از ترخیص از بیمارستان هنگام بهبودی در بدن شما رخ دهد. این علائم باید طی 2 هفته آینده برطرف شود.
درد نیز شایع است ، به همین دلیل افراد می توانند طبق توصیه پزشک خود از مسکن ها استفاده کنند.

نکات سبک زندگی

با بهبودی بینی ، افراد می توانند موارد زیر را برای سهولت بهبودی اجتناب کنند:
حداقل برای 2-3 روز ، دمیدن بینی
نوشیدن الکل
سیگار کشیدن
مرخصی کاری برای چند روز
عدم حضور در مناطقی که افراد بیشتر با دود سیگار و سایر افراد مبتلا به سرماخوردگی یا سرفه روبرو هستند و احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

خطرات

اگرچه سپتوپلاستی یک روش کم خطر است ، اما مردم باید از عوارض احتمالی آگاه باشند و با هرگونه نگرانی به پزشک خود مراجعه کنند.
خطرات سپتوپلاستی شامل موارد زیر است:

خون ریزی:

مقدار کمی خونریزی با جراحی بینی شایع است و افراد معمولاً آن را به خوبی تحمل می کنند. اما در موارد نادری ممکن است خونریزی بیش از حد رخ دهد. در این شرایط ، جراح ممکن است مجبور شود این روش را متوقف کند تا در معرض خطر بیشتر فرد قرار نگیرد.
بندرت، انتقال خون گلبول قرمز بسته بندی شده لازم خواهد بود ، اما پزشک فقط در مواقع اضطراری این کار را انجام می دهد.

عفونت:

از آنجا که بینی محیطی استریل نیست ، ممکن است عفونت بعد از جراحی سپتوپلاستی ایجاد شود.

سندرم شوک سمی

این یک عفونت بسیار نادر و تهدید کننده زندگی است که نیاز به درمان فوری دارد.
بعد از عمل ، افراد و خانواده هایشان باید مراقب تغییر فشار خون یا ضربان قلب ، تب ، تغییر رنگ یا هر علامت غیرمعمول دیگر باشند.

بی حسی دندان و بینی:

برخی از اعصاب منتهی به لثه ، دندانهای جلویی و فک فوقانی بینی را پشت سر می گذارند. سپتوپلاستی خطر آسیب دیدگی به این اعصاب و بی حسی مداوم را افزایش می دهد. بی حسی معمولاً بعد از چند ماه برطرف می شود.

سوراخ شدن سپتوم:

 

 

ممکن است یک سوراخ کوچک در حین یا بعد از عمل به خصوص در مورد عفونت بعد از عمل در قسمت بینی ایجاد شود. اگر سوراخ منجر به خونریزی یا سایر عوارض مشابه شود ، فرد ممکن است نیاز به جراحی بیشتر داشته باشد.

نشت مایعات نخاعی:

اگرچه بسیار نادر است ، یک سپتوپلاستی می تواند به مغز آسیب برساند و نشتی از مایعات که مغز و نخاع را تغذیه می کند ، ایجاد کند و خطر دیگری برای عفونت ایجاد کند.

علائم مداوم:

اگرچه اکثریت افراد از پیشرفت قابل توجهی در علائم انسداد بینی خود گزارش می کنند ، اما احتمال کمی وجود دارد که جراحی ممکن است به علائم کمک نکند.

دیگر:

در موارد نادر ، افراد ممکن است تغییر در حس چشایی یا بو ، درد مداوم در صورت ، تغییرات صوتی ، نقص بینایی یا تورم و کبودی اطراف چشم را تجربه کنند.

سپتوم چیست؟

سپتوم بینی ساختاری است که بینی را پشتیبانی می کند و راه های هوایی راست و چپ را از هم جدا می کند و دو سوراخ بینی را تقسیم می کند.
مخاط ، یک لایه نازک از غشای بافت ، سپتوم را پوشانده است.
مخاط محافظت کننده و پوشاننده سپتوم است. همچنین به حفظ رطوبت داخل بینی کمک می کند.
با این حال ، در بیشتر افراد ، سپتوم مستقیم است.

توربین ها چیست؟

توربینهای بینی ساختارهای استخوانی طولانی ، فرفری و باریکی دارند که به داخل مجرای تنفسی سوراخ بینی گسترش می یابند. در هر سوراخ بینی ، چهار راه هوایی در مسیر هوایی بینی ایجاد می کنند و در دیواره های جانبی سوراخ بینی ایجاد می شوند.
بافت مخاطی در بینی عمدتا توربینات را پوشانده است. هنگامی که فرد هوا را از طریق بینی استنشاق می کند ، بزرگترین توربین ها عمدتاً مسئول فیلتر کردن ، گرم کردن و رطوبت هوا هستند.
توربینات های مخاطی نیز ذرات موجود در هوا را به دام می اندازند و فیلتر می کنند. این بدان معنی است که توربین ها بخش اساسی سیستم ایمنی بدن هستند که با بیماری مبارزه می کنند.

دلایل وجود سپتوپلاستی

دلیل اصلی داشتن یک سپتوپلاستی اصلاح یک سپتوم انحرافی است که باعث انسداد بینی و تأثیر در جریان هوا می شود.
سپتوم انحراف یافته هنگامی رخ می دهد که سپتوم به اندازه کافی در یک جهت خم شود. این می تواند تنفس را دشوار کند.
بعضی اوقات ، انجام روشهای جراحی سینوس یا برداشتن تومور ، انجام یک عمل سپتوپلاستی است. پزشکان ممکن است در مواردی که درمانهای غیرجراحی به طور موفقیت آمیز با آپنه انسدادی خواب یا مشکلات خروپف روبرو نشده باشد ، سپتوپلاستی را برای افراد توصیه کنند.
توربین های بزرگ شده همچنین می توانند برای برخی از افراد منجر به مشکلات تنفسی شوند. جایگزیندرمان های غیر جراحی برای انسداد بینی می تواند به افراد کمک کند که بهتر نفس بکشند. افراد باید قبل از عمل این گزینه ها را با پزشک در میان بگذارند.
داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویزی برای افرادی که احتقان مربوط به آلرژی دارند ، و همچنین عکس های آلرژی در دسترس هستند. گزینه امتحان کردن شستشو های شور و اسپری های ضد احتقان نیز موجود است.
در موارد عفونت باکتریایی ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را نیز برای کمک به پاکسازی مجاری هوایی بینی تجویز کند.

 

 

 

پزشک معمولاً تنها در صورت موفقیت آمیز بودن این اقدامات ، سپتوپلاستی را در نظر می گیرد.

 

 

عمل بینی استخوانی یا بینی گوشتی

دو نوع بینی به طور کلی برای رینوپلاستی هست که در نظر گرفته می شود :

 • بینی گوشتی
 • بینی استخوانی

فاکتور تعیین کننده ای در بین بینی استخوانی و بینی گوشتی مطرح است.

و البته ضخامت پوست در آن ها. بینی استخوانی پوستی نازک و یا تقریبا ضخیم دارد. اما بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند. بخاطر همین نازکی پوست بینی های استخوانی، جزییات ساختار بینی آن قابل تشخیص است. این بینی ها معمولا غضروف سفت تری دارند که باعث می شود نوک بینی شیب نرم و بدون افتادگی داشته باشد.

بینی های گوشتی هم جزییات بینی مشخص نیست. و البته غضروف. بخاطر ضخامت پوست. علاوه براین، این بینی ضعیف تر و غضروف نازک تری دارند. گاها هم این موارد همیشه صدق نمی کنند. ممکن است بینی های استخوانی باشند که پوست ضخیمی دارند یا بینی های گوشتی باشند که غضروف محکم تری دارند.

عمل این دو نوع بینی با هم چه تفاوت هایی دارد؟

تکنیک های متفاوتی برای رینوپلاستی بینی استخوانی و بینی های گوشتی به کار گرفته می شود.

چالشی در جراحی های بینی گوشتی می باشد که بر سر تغییرشکل نوک بینی است. در بینی های گوشتی، نتیجه خوب آن به طرفین بینی و البته شکل نوک بینی بستگی دارد. با این حال به خاطر امکان دفورمیشن بخش پاینی بینی بعد از عمل باشد. و بخاطر غضروف ضعیف و پوست سفت آن باشد. درنتیجه در حال حاضر از تکنیک هایی استفاده می شود که نوک بینی در این مدل بینی ها دچار افتادگی نشوند.

در بینی های استخوانی هم تغییرات جزیی در ساختار بینی دیده میش ود. برخلاف بینی های گشوتی، این بینی ها چربی زیر پوست ندارند. تورم بعد از جراحی هم در این مدل بینی ها نسبت به بینی های گوشتی کمتر است. در بینیهای استخوانی، جراح با دقت بالایی انجام می دهد. درنتیجه ممکن است بعد از جراحی تقارنی دیده نشود. انتخاب یک جراح باتجربه و خبره بسیار مهم است.  برای اینکه به نتیجه خوبی برسید.

شکل های رایج و طبیعی برای بینی های ایرانی ها :

 • استایل بینی طبیعی در بینی های استخوانی

یک بینی طبیعی در این افراد یعنی نوک بینی به سمت بالا نیست. و بریج بینی خیلی خمیده شکل نیست.

 • استایل طبیعی در بینی های گوشتی

معمولا همان استایل طبیعی در رینوپلاستی را دریافت می کنند.

 

 

 

طراح طب

بهترین روش عمل بینی استخو انی

 

بینی استخوانی برخلاف بینی گوشتی ساختار غضروفی و استخوانی مستحکمی دارد و همچنین دارای پوست نازک است .این ویژگی ها باعث میشود عمل بینی استخوانی نتایج بهتری داشته و با چالش های کمتری همراه باشد .عمل بینی استخوانی ممولا برای برداشتن قوز بینی یا اصطاح انحراف بینی انجام میشود .

 

 

بینی استخوانی چگونه است ؟

 

در بینی استخوانی قسمت غضروفی مکم است و بافت نرم و چربی کمتری وجود دارد . همچنین پوست بینی استخونی نازک است و منافذ کمتری دارد .بینی استخوانی معمولا دارای قوز است .وجود قوز بینی باعث احساس نارضایتی افراد از ظاهرشان می شود و یکی از مهم ترین دلایل متقاضیان برای عمل بینی استخوانی برداشتن قوز است .قوز بینی معمولا روی تنفس تاثیری ندارد و فقط یک ایراد ظاهری است که به اصطلاح ان فرد احساس بهتری نسبت به ظاهر خود پیدا میکند  بر خلاف بینی استخوانی در بینی گوشتی پوست ضخیم و ساختار غضروفی ضعیف است .معمولا افراد خودشان میتوانند نوع بینی را تشخیص دهند اما اگر در حال تصمیم گیری برای انجام عمل بینی استخوانی هستید در جلسه ی مشاوره جراح نوع بینی و مشکلات انرا کاملا برای شما تشریح می کند

 

انتخاب جراح برای عمل بینی استخوانی

جهت انتخاب جراح مناسب برای عمل بینی استخوانی بهتر است با چند پزشک ملاقات کنید .حتی اگر اولین جراحی که با او ملاقات میکنید به نظرتان مناسب است باز هم مشورت کردن با چند پزشک دیگر ضرری ندارد .

به دنبال ارزان ترین جراح عمل بینی استخوانی نباشید .

عمل زیبایی بینی نتایج ماندگاری دارد و شما به جز قیمت ان باید کیفیت ان را نیز در نظر بگیرید .

نمونه ی عمل بینی استخوانی و نتایج ان را مشاهده کنید و بعد در مورد انتخاب ان جراح تصمیم بگیرید

نظرات کسانی که جراحی انجام دادند را مطالعه کنید

 

 

طراحی بینی قبل از عمل بینی استخوانی

با استفاده از تکولوژی پیشرفته  اسکن سه بعدی می توان تغیرات مورد هنظر را در تصویر اعمال کرد و در نهایت به صورت سه بعدی و از تما زوایا ان را مشاهده کرد .با استفاده از این روش میزان رضایت متقاضی افزایش می یابد  زیرا درک متقابلی بین جراح و متقاضی ایجاد می شود .با در دست داشتن تصویر سه بعدی جراح و متقاضی تغیراتی که در نظر دارند را روی ان تصمیم میگیرند .در طراح طب بعد از اینکه بعد از اینکه در جلسه ی مشاوره طراحی بینی انجام شد  مهندسان مجموعه این تغیرات را انالیز کرده و اطلاعات مربوط به انرا در اختیار جراح قرار می دهند .پس از ان بر اساس طراحی سه بعدی بینی قالب کنترلی ساخته میشود .این قالب ها با استفده از نرم افزارهای دقیق مهندسی ساخته شده و دقت بسیار بالایی دارند .جراح از قالب های کنترلی در طول عمل جراحی بینی استفاده میکنند تا مظمئن شوند  نتیجه ی جراحی دقیقا مطابق با طراحی بینی خواهد بود .از اسکن سه بعدی و قالب های کنترلی هم در عمل بینی استخوانی و هم گوشتی استفاده می شود

 

 

روش های عمل بینی استخوانی

 

با تشخیص جراح در مورد شرایط متقاضی عمل بینی استخوانی به دو روش باز و بسته انجام میشود

 

عمل بینی استخوانی به روش باز

در این نوع عمل بینی استخوانی و جراح برش هایی خارج از بینی ایجاد می کند و با بلند کردن پوست دسترسی کامل به بافت های بینی خواهد داشت و این موضوع کمک میکند تا کنترل جراح بر شرایط بسیار بیشتر باشد .دوران نقاهت پس از جراحی یاز بینی استخوانی طولانی تر خواهد بود

 

عمل بینی استخوانی به روش بسته

در عمل بینی استخوانی به روش بسته خارج از بینی برشی وجود ندارد و جراحی از طریق شوراخ بینی انجام می شود و برش ها داخل بینی انجام می شود .از مزیت های این نوع عمل بینی استخوانی این است که برشی خارج از بینی وجود ندارد و نتیجه جای زخمی نیز باقی نمی ماند .همچنین دوران بهبودی پس ازجراحی بسته کوتاه تر است و تورم و کبودی نسز کمتر باقی می ماند.اما به دلیل اینکه جراح کاملا ساختار بینی را نمی بیند تغیرات بسیار اساسی و بزرگی نیز  در این جراحی اعمال نمی شود

 

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

دارو  هایی را که پزشکنتم برای کاهش درد و التهاب برای شما تجویز کرده الست به موقع مصرف کنید .از مصرف سیگار مشروبات الکلی و نمک نیز پرهیز کنید زیرا باعث افزایش التهاب و طولانی شدن مدت زمان بهبودی میشود در روز های اول بعد از عمل بینی استخواغنی از خوردن مواد غذاغیی که نیاز به گاز زدن دارند خودداری کنید .از مسواک نرم استفاده کرده و به لب بالای فشار وارد نکنید سعی کنید تازمانی که اسپلسنت روی بینی شماست از شستن صورت و خیس کردن ان اجتناب کنید .هنگام خواب اغز دو باالشت استفاده کنید تا ورم بینی افزایش نیابد .به مدت یکماه از عینک استفاده نکنید .تا دو هفته بعد از عمل بینی استخوانی فین نکنید زیرا به مخاط بینی فشار امده و ممکن است  دچار خون ریزی شود

 

عوارض عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی نیز مانند هر جراح-یی دیگر ممکن است عوارضی داشته باشد اما با انتخاب یک جراح مغاهر و متخصص می توانید از بروز ناخوشایند عمل بینی استخوانی پیشگیری کنید .برخی عوارض ادر مانند خونریزی  عفونت یا نکروز بافت بینی وجود دارد که احتمال بروز انها اندک است .برخی عوارض نیز در همه ی افراد با شدت های مختلفی وجود خواهد داشت .

 

درد بعد از عمل بینی استخوانی

 

به دلیل برش ها و تراشیده شدن استخوان و غضروف بینی ممکن است بعد از عمل بینی استخوانی مقداری درد داشته باشید که کاملاطبیعی است و با مصرف مسکن های ساده برطرف می شود .بسیاری از افراد بعد از عمل بینی یا درد ندارند  یا درد بسیار کمی تجربه میکنند.

 

ورم بینی استخوانی

 

ورم بعد از عمل بینی یم عارضه ی کاملا طبیعی است و بعد از گذشت دو هفته تا حدودی بهبود می یابد .ورم بینی ممکن است تا چند ماه نیز وجود داشته باشد و به صورت کلی نتجه ی نهایی عمل بینی ممکن است تا چند ماه نیز وجود داشته باشد و به صورت کلی نتیجه ی نهایی عمل بینی بعد از گذشت یک ساله مشخص میشود معمولا ورم بینی استخوانی سریع تر از بینی گوشتی از بین میرود

 

 

کبودی بعد از عمل بینی استخوانی

 

کبودی زیر چشم و اطراف بینی از عوارض شایع عمل بینی است که نگران کننده نیست و بعد از چند روز کم کم از بین می رود   مقدار کبودی بعد از عمل بینی استخوانی به حساسیت افراد و میزان تغیراتی  که روی بینی اعمال شده است بستگی دارد

 

 

قالب کنترلی

 

مهندسین طراح طب بر اساس طراحی سه بعدی و انالیز تغیرات بینی ابزار دقیقی را برای کنترل روند جراحی به منظور رسیدن به فرم دلخواه متقاضی به عنوان قالب کنترلی طرحی کرده و با جدیدترین پرینترهای سه بعدی ان را میی ساازند

این ابزار به جراح این امکان را می دهد تا در حین جراحی فرم بینی را با چک کند.اگر قالب بر روی بینی کاملا منطبق نشود جراح باید تغیراتی را اعمال کند تا بتواند به فرم مورد نظر و طراحی شده دست یابد به عبارت دیگر پایان زمان جراحی زمانی است که قالب کنترلی به طور کامل روی بینی قرار بگیرد.

بنا براین با استفاده از این ابزار قالب کنترلی نگرانی متقاضی جراحی بینی برطرف خواهد شد که جراح چگونه میتواند به فرم ایده ال و طراحی شده برسد قالب کنترلی برالی انواع بینی گوشتی استخوانی ترمیم بینی انحراف بینی و... کاربرد دارد و هر قالب متخصص به فرم طراحی شده همان فرد می باشد و رای فرد دیگری کاربرد ندارد .

هنگامی که قالب کنترلی یا همان قالب بینی طراخی شده متقاضی ساخته میشود در روز جراحی به همراه اطلاعت جراحی وعکس و تصاویر سه بعدی و یا تصاویر اسکن سه بعدی به همرا انالیز دقیق تغیرات بینی در بورد اتاق عمل نصب می گردد بنا براین با استفاده از این تکنولوژی جراح با استفاده از ابزار دقیقی که بر اساس طراحی و و سلیقه ی متقاضی ساخته شده است جراحی خود را انجام می دهد  ین امر توانسته است خطای جراحی رضایت متقاضیان جراحی بینی از نتیجه جراحی به صورت چشمگیری افزایش یافته است

 

قالب کنترلی طراحی مهندسی

 

زمانی که طراحی سه بعدی توسط جراح و متقاضی جراحی بینی انجام می شود فایل طراحی توسط واحد طراحی و مهندسی طراح طب مورد بررسی قرار میگیرد .مهندسان خبره طراح طب با استفاده از دقیق ترین نرم افزار های طراحی مهندسی با دقت بسیار بالایی  در حئ صدم میلی متر قالب های بینی را طراحی می کنند .

برای کنترل فرم بینی سه نوع قالب بینی طراحی و ساخته می شود که ادامه کربرد هر یک از ان ها ذکر شده است اما قالب کنترلی یا ماکت های پیش ساخته ی بینی چگونه و  با چه دقتی ساخته می شود ؟

قالب بینی یا همان قالب کنترلی بعد از طراحی تسط تیم فنی با استفاده از جدیدترین تکنولوژی  پرینتر های سه  بعدی با بالا ترین دقت ممکن ساخته می شوند بنابراین طراحی و ساخت قالب های کنترلی به صورت منحصر به فرد برای هر مراجعه کننده انجام میشود

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
تهران-بلوار میرداماد-میدان مادر-خیابان سنجابی