Image

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
Image

شماره تلفن: 22900257-021

© ParsianTeb

پولیپ

 

ایا دلیل گرفتگی بینی تان را حساسیت فصلی یا سرما خوردگی می دانید ؟اگر این علایم از بین نرود ممکن است این موضوع به مسئله ی جدی تری مانند پولیپ بینی مربوط باشد .رشد پولیپ ها می توانند باعث گرفتگی بینی ابریزش بینی احساس فشار روی سینوس ها و سایر علائمی شود که منحصر به این موضوع نیستند . در این مقاله در مورد پولیپ بینی  صحبت میکنیم و سعی میکنیم به سئوالات مهم درباره ی ان پاسخ دهیم .

 

پولیپ بینی چیست و کجا قرار دارد ؟

پولیپ بینی تودهی خنوش خیم  (غیر سرطانی )است که ممکن است در معابر بینی و سینوس ها ایجاد شود (فضاهای پشت بینی و گونه های شما)

 

.آن ها معمولا به صورت خوشه ایی تشکیل می شوند .

.پولیپ های بینی می توانند در یک طرف یا دو طرف بینی ایجاد شوند.

.پولیپ های بینی گلابی شکل هستند و از نظر اندازه می توانند از اندازه های میکروسکوپی تا چند سانتی متر وجود داشته باشند .

 

چه عواملی باعث ایجاد پولیپ بینی می شود ؟

در حالی که علت دقیق پولیپ بینی هنوز مشخص نشده است.اما احتمالاان ها با التهاپ طولانی مدت مخاط بینی و سینوس ها(سینوزت مزمن )ارتباط دارند .این نوع التهاب می تواند به عوامل مختلفی لز جمله آلرژی ها (موتد حساسیت زا)عفونت های دستگاه تنفسشی فوقانی و حتی سیگار کشیدن مزتبط باشد دربرخی افراد الاینده ها پاسخ ایمنی غیر طبیعی ایجاد میکند که منجر به تورم بیش از حد مخاط بینی به صورت پولیپ بینی می شود.

 

آیا پولیپ بین یخطرناک است ؟

 

هیچ مدرکی بر اینکه وجود پولیپ های بینی تهدید کننده زندگی است وجود ندارد.با  این حال پولیپ بینی می توانند یم دردسر بزرگ باشد و در تخلیه و تهویه طبیعی سینوس های شما اختلال ایجاد کند .مخاط تولید شده توسط سینوس ها به پاک سازی مواد تحریک کننده و الوده کننده از مجاری بینی کمک می کند اگر پولیپ هلی بینی بیش از حد یزرگ شوند  ممکن است جریان طبیعی مخاط را مسدود کرده و با عث ایجاد عفونت در سینوس ها شود .

 

پولیپ بینی در کودکان شایع تر است یا بزرگسالان ؟

 

این موضوع بستگی به نوع پولیپ بینی دارد که ما در مورد ان صحبت مبکنبم .اگر پولیپ های مربوط به بیماری های مربوط به سینوس یا حساسیت یه آسپرین یا ایبوپروفن باشد احتمال بروز ان در بزرگسالان بیشتر وجود دارد.ازطرف دیگر پولیپ های بینی همراه با فیبروز سیستسک (سفتی مخاط )که یک مشکل ژنیتیکی است در کودکان شایع تر است .

 

آیا برخی افراد برای ابتلا به پولیپ بینی مستعد تر هستند ؟

 

فیبروز سیستیک یکی از عواملی است که ممکن است فرد را مستعد ابتلا به پولیپ بینی کند .عوامل دیگر شامل اسم و حساسیت به اسپرین است که می توانند باعث بروز پولیپ بینی شوند .تریا  دسامترمشکلی است که شامل حساسیت به اسپرین اسم وپولیپ بینی می باشد و احتمال بروز ان در سنین میانسالی وجود دارد .افرادی که به این عارضه مبتلا هستند از اسم شدید همراه با پولیپ بینی رنج می برند .انن ها همچنین واکنش الرژی  مانند به اسپرین وسایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دارد

 

علایم پولیپ بینی چیست؟

در مراحل ابتدایی پولیپ های بینی ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته .هرچه این پولیپ ها بزرگ تر می شوند ممکن است این علایم مانند گرفتگی بینی  سرفه  سردرد کاهش احساس بو و طعم و احساس فشار روی سینوس ها را تجربه کنید.متاسفانه این علائم با چندین بیماری دیگر مانند سرماخوردگی انفولانزا و الرژی ها مشترک هستند .اگر این علایم را دارید و متوجه شده اید این علائم کاهش نمی یابند و ماندگار هستتند با مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی نسبت به پیگیری این علائم اقدام کنید

 

ایا پولیپ بینی درد یا خونریزی دارد؟

اگر ان ها پولیپ های خوش خیم بینی باشند درد و خونریزی نخواهد داشت.با این حال توده های خوش خیم یاسرطانی دیگر نیز وجود دارند که ممکن است در سینوس ها ومجاری بینی رشد کرده و خود را به صورت پولیپ بیین مبدل کنند .اگر درد و خونزی بی دلیلی را در بینی خود تجربه کرده اید ان را نادیده نگرید به ویژه اگر فقط در یک طرف بینی شما باشد.اگر رشد توده در بینی شما مشکوک به نظر برسد پزشک متخصص گوش و حلق و بینی شما ممکن است نیاز به انجام نمونه برداری از ان داشته باشد

 

ایا می توانید پولیپ بینی را مشاهده کنید ؟

 

به دلیل موقعیت قرارگیری پولیپ های بینی دیدن ان ها از طیق مجرای بینی ممکن است وشوار باشد به خصوص اگر خودتان می خواهید ان ها را ببینید .پزشک شما از یک دستگاه مخصوص مجهز به دوربین به نام اندوسکوپ استفاده خواهد کرد تا دریابد چه چیزی باعث احتقان بینی وسایر علائم در شماشده است .

 

راه های درمان پولیپ بینی چیست؟

 

بسته به تعداد و اندازه پولیپ ها بینی ممکن است دارو جراحی یا هر دو تجویز کند.

دارو به صئرت معمول شامل کورتیکواستروئیدهای بینی یا خوراکی که برای کوچیک کردن پولیپ های بینی یا از بیین بردن ان ها طراحی شده است

 در برخی موارد ممکن است جراحی برای خارج کردن پولیپ های بینی لازم باشد به طور معمولی جراحی اندوسکوپی از طریق مجرای بینی انجام می شود تا نیازی به ایجاد برش روی پوست صورت نباشد .

 

دوران نقاهت بعد از جراحی پولیپ بینی

 

  پس از عمل پولیپ بینی یک پد استریل برای جمع کردن خون و مخاط در زیر بینی شما چسپانده می شود در صورت الوده شدن این پد ان را هر چند ساعت یک بار عوض کنید ممکن است در بینی لب بالایی یا گونه ها و اطراف چشم ها کمی تورم داشته باشید.بینی شما ممکن است  دردناک شود و خونریزی داشته باشد.احتمالا احساسا گرفتگی شدید ی در بینی خوهید داشت که چند روز ادامه داشته نوک بینی لب بالای و لثه ی شما ممکن است بی حس باشد این بی حسی طی چند روز تا چند هفته از بین میرود.حس بویایی شما بعد از جراحی به خوبی نخواهد بود اما احتمالا طی 1تا2ماه به حالت طبیعی بر می گردد.3تا4ماه پس از جراحی باید مرتبا به پزشکتان مراجعه کنید .پزشک شما را معاینه می کند تا مطمئن شود روند بهبودی به خوبی پیش می رود.

 

آیا پولیپ بینی می تواند برگردد؟

اگر چه کورتیکواستروئیدها وجراحی اندوسکوپی می تاندد به از بین بردن پولیپ بینی کمک کنند اما این روش هایی درمانی التهاب اساسی را که باعث ایجاد ان ها می شود بر طرف نمی کنند .اگر علت التهاب درمان نشود پولیپ های بینی دیر یا زود بر میگردند .در مورد برنامه جلوگیری از بازگشت پولیپ بینی با پزشک خودا صحبت کنید .این برنامه ممکن است شامل ادامه استفاده لز کورتیکواستروئید ها و اسپری ها بینی یاشد.اگ علت مشکل شما محیطی است افزایش رطوبت محیط داخلی یا کنترل بهتر اسم و الرژی می تواند در بهتر شدن شرایط شما بسیار کمک کننده باشد .

 

نکات مرتبط با نکات مهم در مورد پولیپ بینی

 

علایم سینوزیت

.تخلیه سبز یا زرد از بینی

.بینی مسدود شده و کیپ

.درد اطراف گونه ها و پیشانی

.درد ناحیه چشم ها

.سردرد سینومی

.دمای بالای 38درجه تب

.درد دندان

.استشمام بوی بد

.نفس بد  هالیتوز

فشار در ناحیه گوش

 

کودکان مبتلا به سینوزیت ممکن است تحریک پذیر باشند از طریق دهان نفس بکشند و مشکل تغذیه ایی داشته باشند صحبت کردن انها ممکن است به صورت تو دماغی باشد .

علایم بیماری سینوزیت در بیشتر مواقع طی چندین هفته سینوزیت حاد به پایان خواهد رسید هر چند در برخی مواقع می تواند حدودا سه ماه و یابیشتر از ان سینوزیت مزمن به طول بیانجامند .

در سینوزیت حاد فرد از طریق بینی نفس میکشد ناحیه اطراف چشمان و صورت ممکن است تورم داشته باشد  و فرد دچار درد شدید یا سر درد شود

پولیپ بینی

پولیپ بین یک توده ی نرم و خاکستری رنگ شبیه خوشه انگور یا قطره یاشک می باشد که ممکن است در سینوس ها و یا حفره ی بینی ایجاد شود .این توده ی غیر سرطانی بوده و لمس ان درد ناک نیست .بعضی از پولیپ ها  کوچک هستند و فرد متوجه وجود ان ها نمی شود اما بعضی دیگر بزرگ بوده و علائمی را به وجود می اورد که سبب بروز مشکلاتی  برای فرد درگیر می شود عارضه پولیپ ممکن است در هر سن و جنسی ایجاد شود اما احتمال بروز ان در افراد بالای 40 سال و خانم ها بیشتر است پولیپ بینی معمولا پایه دار است و در هر دو طرف بینی ایجاد می شود اما ممکن است که تنها در یک سمت بینی نیز به وجود اید

انحراف بینی

تیغه ی بینی در حالت بیعی حفره بینی را به دو راه مساوی تقسیم می کند .تقسیم فضای حفره بینی به این دلیل است که در صورت یکی بودن   ان گردش هوای ایجاد شده ممکن است مانع تنفس بهینه شود.همچنین دوقسمت بودن راه تنفسی از انتقال عفونت از یک سمت به سمت دیگر جلوگیری میکنند

زمانی انحراف بینی ایجاد می شود تیغه ی بینی منحرف شده و راه تنفسی در یک سمت بسته تر از سمت دیگر می شود که این موضوع در عملکرد بینی اختلال ایجاد کرده و سبب بروز مشکلات مربوط می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پولیپ های بینی، توده های نرم، بدون درد و غیر سرطانی هستند که در مجاری بینی و سینوس ها رشد می کنند. این توده ها به دنبال التهاب های مزمن مانند آسم، عفونت های مکرر، آلرژی، حساسیت دارویی و یا اختلالات سیستم ایمنی ایجاد می شوند. در صورتی که اندازه پولیپ کوچک باشد، معمولا شاهد بروز علائمی نخواهیم بود. اما پولیپ های بزرگ می توانند منجر به بروز مشکلات تنفسی، کاهش حس بویایی و یا عفونت شوند و نیاز به جراحی پولیپ بینی می باشد.

جراحی پولیپ بینی

علائم پولیپ بینی

پولیپ بینی، ارتباط مستقیمی با التهاب مجاری تنفسی و بینی دارد. برخی علائم و نشانه های سینوزیت مزمن به همراه پولیپ های بینی عبارت است از:

 • آبریزش بینی
 • کاهش حس بویایی
 • درد صورت و یا سردرد
 • درد در قسمت هایی از دندان های فوقانی
 • احساس فشار در پیشانی و یا سر

در صورت ادامه دار شدن علائم گفته شده، بیش از ده روز، حتما به پزشک مراجعه کنید.

عمل بینی

علت تشکیل پولیپ بینی

علت اصلی ایجاد پولیپ بینی به طور قطعی مشخص نیست. اما التهاب غشای مخاطی بینی و سینوس ها، می تواند منجر به تشکیل پولیپ بینی شود. احتمال تشکیل پولیپ در تمامی سنین وجود دارد، اما در افراد جوان و میانسال بیشتر شایع می باشد.

آلرژی و عفونت، از جمله عواملی هستند که احتمال تشکیل پولیپ های بینی را افزایش می دهند. برخی دیگر عوامل موثر در تشکیل پولیپ های بینی عبارتند از:

 • آسم
 • حساسیت به آسپیرین
 • فیبروز کیستیک، اختلال ژنتیکی که منجر به تولید و ترشح مایع موکوزی ضخیم و غلیظ از غشای مخاطی بینی و سینوس ها می شود.
 • سابقه خانوادگی

از آن جایی که پولیپ بینی می تواند باعث انسداد جریان هوای طبیعی از طریق بینی شود، با عوارضی نیز همراه می باشد، از جمله:

 • آپنه انسدادی خواب و وقفه های تنفسی حین خواب
 • عفونت بینی و سینوس (رینوسینوزیت)

جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی در کودکان

این عارضه معمولا در بزرگسالان بسیار شایع می باشد، ولی باید گفت که کودکان نیز می توانند به این عارضه دچار شوند.

سن کم کودکان باعث شده تا از دردی که رنج می برند آگاه نباشند و نداند که به چه علت است و یا سعی در پنهان کاری دارند. این موضوع می تواند ناشی از بازیگوشی کودک یا ترس از خوردن داروی تلخ دکتر است.

پس والدین باید نسبت به تغییر رفتار کودک خود هوشیار باشند. اگر در هنگام خواب مشاهده کردید که کودکتان خرناس می کشد یا صدا از بینی و گلوی او خارج می شود حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که این علائم نشان دهنده تغییراتی در سیستم تنفسی کودک است. اختلالات تنفسی از راه بینی، آبریزش بینی، احساس درد در ناحیه صورت و … از دیگر علائم پولیپ بینی هستند.

چگونه از پولیپ بینی کودک جلوگیری کنیم؟

 • کنترل رطوبت محل زندگی (در صورت کم بودن رطوبت از طریق دستگاه بخور این مشکل حل می شود)
 • ساعت خواب کودک را تنظیم کنید و به او یاد دهید که حتما باید دراین ساعت بخوابد.
 • مصرف مایعات باید کنترل شده باشد چرا که کودکان فعالیت زیادی در روز دارند.
 • برای سلامت کودک خود از نگهداری حیوانات خانگی خوداری کنید.

تمامی این موارد گفته شده می تواند آلرژی را در کودک ایجاد کند و همانطور که در ابتدا گفتیم یکی از زمینه های ایجاد پولیپ بینی آلرژی است.

پیشگیری از بروز پولیپ بینی

 • شناسایی موارد حساسیت زا و دوری از آن ها
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • مرطوب نگه داشتن خانه و محیط کار
 • استفاده از اسپری های بینی

پولیپ های بزرگ می توانند منجر به بروز مشکلات تنفسی، کاهش حس بویایی و یا عفونت شوند و نیاز به جراحی پولیپ بینی می باشد. دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به جراحی پولیپ بینی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188636641 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تشخیص پولیپ بینی

جهت تشخیص پولیپ بینی، ابتدا پزشک به بررسی فیزیکی و بالینی و علائم می پردازد. برخی دیگر روش های تشخیصی عبارتند از:

 • اندوسکوپی بینی. در این روش، پزشک با استفاده از اندوسکوپ (لوله ای ظریف و باریک) و تصاویر گرفته شده از داخل بینی، به بررسی جزئیات دقیق از قسمت های داخلی بینی می پردازد.
 • تست های عکس برداری مانند سی تی اسکن، به تعیین اندازه و محل دقیق قرارگیری پولیپ ها کمک می کنند. با انجام این تست، سایر اختلالات از جمله گرفتگی بینی، و یا مشکلات ساختاری بینی نیز مشخص خواهد شد.
 • تست های آلرژی. تست پوستی آلرژی به منظور تعیین و شناسایی التهاب مزمن انجام می شود. نحوه انجام این تست به این صورت می باشد که مقداری از ماده آلرژن بر روی پوست زده می شود و بعد از پانزده دقیقه، میزان حساسیت بررسی خواهد شد.

درمان پولیپ بینی

هدف از درمان پولیپ بینی، کاهش اندازه و یا حذف کامل پولیپ می باشد. مصرف دارو، اولین خط درمان می باشد. در برخی موارد، انجام جراحی نیز توصیه می شود.

 • مصرف دارو

پولیپ ها معمولا با مصرف دارو درمان می شوند. برخی داروهای موثر عبارتند از:

 • اسپری های کورتونی، که در کاهش التهاب بینی موثرند. این درمان به کوچک کردن اندازه پولیپ ها و یا حذف دائمی آن ها کمک می کند.
 • کورتون های تزریقی و یا خوراکی. در صورتی که استفاده از اسپری های کورتونی موثر نباشد، کورتون های تزریقی و یا دارویی توصیه می شود. از آن جایی که مصرف این داروها عوارض و اثرات جانبی را به همراه دارد، مصرف طولانی مدت این داروها پیشنهاد نمی شود.
 • سایر داروها. آنتی هیستامین ها در درمان آلرژی ها، و یا آنتی بیوتیک در درمان عفونت های مزمن و عود کننده.

در صورتی که مصرف دارو، کمکی به درمان پولیپ بینی نکند، جراحی به منظور حذف پولیپ ها و یا اصلاح مشکلات مربوط به سینوس ها انجام می شود. جراحی به صورت سرپایی، و بدون ایجاد برش و بخیه ایجاد می شود. در صورتی که اندازه پولیپ ها کوچک باشد، جراحی پولیپکتومی، و در صورتی که اندازه پولیپ ها بزرگ باشد، جراحی آندوسکوپی انجام خواهد شد.

بعد از جراحی، استفاده از اسپری های کورتونی جهت پیشگیری از بازگشت پولیپ بینی توصیه می شود.

افرادی که از سینوزیت مزمن، پولیپ بینی و یا گرفتگی بینی رنج می برند، کاندیدای مناسب جراحی پولیپ بینی هستند. هدف از انجام این جراحی، باز شدن سینوس هایی است که به دلیل التهاب دچار گرفتگی شده اند، تا تنفس بیمار نیز بهبود یابد.

در گذشته، شیوه های جراحی با ایجاد برش هایی بر روی صورت همراه بود، اما امروزه این شیوه جراحی به طریق آندوسکوپی، و بدون هیچ گونه برشی انجام می شود، و پزشک تمامی اقدامات را از طریق تصاویر نشان داده شده بر روی صفحه نمایش، دنبال می کند. در طول جراحی، بافت های ملتهب، پولیپ ها و یا سایر عوامل موثر در گرفتگی، برداشته می شوند.

مدت زمان انجام این جراحی، به دلیل انجام جراحی، شدت گرفتگی، و شرایط جسمانی بیمار بستگی دارد.

جراحی پولیپ بینی

اقدامات قبل از جراحی پولیپ بینی

قبل از جراحی، تست هایی مانند تست نوار قلب، اشعه ایکس و یا آزمایش خون انجام می شود.

مصرف برخی داروها نیز بایستی قطع شود.

در صورتی که جراحی با بی هوشی انجام شود، فرد باید قبل از جراحی، چیزی نخورد و نیاشامد.

سیگار و دخانیات نیز باید قبل از جراحی، کنار گذاشته شود. نیکوتین موجود در سیگار باعث به تاخیر افتادن دوره نقاهت و بهبودی می شود.

کل دوره نقاهت این جراحی در حدود دو هفته می باشد. در صورتی که نکات و اقدامات گفته شده از سوی بیمار رعایت شود، دوره نقاهت نیز سریع تر طی خواهد شد، و فرد سریع تر به زندگی عادی و فعالیت های خود بر می گردد.

بسیاری از بیماران بعد از جراحی، متوجه بهبود وضعیت تنفس خود و بهبود علائم ناشی از سینوزیت و یا گرفتگی بینی خواهند شد.

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

مراقبت های بعد از عمل به منظور بهبودی سریع انجام می شوند که عبارتند از:

 • بعد از جراحی از قرار گرفتن در مناطقی که گرد و غبار دارند اجتناب کنید.
 • از مصرف دخانیات (سیگار) به مدت 2 هفته اجتناب کنید چرا که روند بهبودی را کند می کند.
 • از نوشیدنی های گرم به مدت 2 هفته مصرف نکنید، چرا که منجر به خونریزی بینی می شوند.
 • داشتن کمی درد بعد از جراحی کاملا طبیعی است که با مصرف مسکن برطرف می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 • رانندگی کردن را به مدت یک هفته کنار بگذارید.
 • برای مدت طولانی سر خود را پایین نگه ندارید.
 • سر و گردن خود را در زمان استراحت به کمک دو بالش بالا نگه دارید.
 • برای اینکه لخته های خونی داخل بینی را شستشو دهید از سرم های شستشو کمک بگیرید.

درمان خانگی برای پولیپ بینی

برای اینکه پولیپ بینی را به صورت طبیعی و خانگی درمان کنید تغذیه شما باید حتما سالم باشد، همچنین استفاده از اسانس و مکمل های غذایی برای درمان بسیار موثر است.

روغن درخت چای: از خواص این روغن می توان به خاصیت ضد میکروبی آن اشاره کرد که برای درمان پولیپ بینی بسیار موثر است.

بروملین: خوردن هسته داخلی سیب سیستم ایمنی را تقویت می کند، همچنین تورم و علائم عفونت های سینوسی را کاهش می دهد، این هسته از بروز آسم و آلرژی جلوگیری می کند.

منیزیم: شبیه به هسته سیب از خواص ضد التهابی برخوردار است، و در صورت انقباض بافت بدن آن ها را آزاد می کند، همچنین منیزیم در بازکردن سینوس ها و گرفتگی بینی تاثیر بسیار زیادی دارد. پس مصرف غذاهای منیزیم دار مثل آجیل، حبوبات، سبزیجات و … را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

روی: کاکائو، نخود، ماهی قزل آلا سرشار از روی می باشد، برای اینکه بدن در طول روز عملکرد خوبی داشته باشد مصرف روی را در وعده های غذایی خود قرار دهید، از این ماده معمولا به منظور مبارزه با سرماخوردگی به شکل غیر مستقیم استفاده می شود، همچنین برای درمان سینوزیت مزمن و جلوگیری از پولیپ بینی بسیار موثر است.

گلدنسال: اگر هر روز یک فنجان چای از این گیاه را میل کنید مصرف آن می تواند منجر به تسکین پولیپ بینی شود. این محصول از خواص ضد باکتری و همچنین میکروبی برخوردار است، ولی با توجه به خواصی که دارد نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. مصرف آن برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که دیدید بیشتر از 3 روز علائم شما طول کشید حتما به یک پزشک مراجعه کنید، چرا که پولیپ بینی و سینوزیت مزمن علائمی مثل سرماخوردگی دارند. این علائم شامل:

 • ایجاد مشکلات جدی در تنفس
 • شدید تر شدن علائم تان آن هم کاملا ناگهانی
 • کاهش دید یا محدود شدن حرکت چشم ها
 • ایجاد دوبینی
 • اطراف چشم ها شدیدا دچار ورم می شود.
 • ایجاد سردرد شدید که می تواند منجر به بالا رفتن تب و یا عدم خم کردن سر به جلو شود.

هزینه جراحی پولیپ بینی

برای اطلاع از هزینه جراحی پولیپ بینی باید گفت در واقع مبلغ مشخصی برای درمان وجود ندارد، در واقع به عواملی چون:

 • موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی
 • میزان تجربه و همچنین تخصص فرد
 • داروهای بعد از جراحی
 • آزمایشات قبل از جراحی

و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

دوره نقاهت جراحی پولیپ بینی

بعد از جراحی دوره نقاهت حداقل 3 روز و نهایتا یک هفته می باشد، که بعد از گذشت این مدت شما می توانید به فعالیت های روزانه خود بپردازید. اگر بعد از جراحی مراقبت های لازم را انجام ندهید در نهایت نتیجه مطلوبی را نیز دریافت نخواهید کرد. پس به توصیه های پزشک خود بسیار توجه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انسداد بینی  معمولا شرایطی است که در زمستان یعنی در هوای سرد رخ می دهد. مهمترین دلیل انسداد بینی، ورم گوشت بینی در طی ماه های زمستان است. در آب و هوای سرد، عروق خونی داخل این گوشت پر از خون می شود و هوای سرد را به طوری که ریه ها بتوانند دریافت کنند گرم می کند. به همین دلیل، گوشت بینی در واقع یکی از سازه های لازم برای بدن است. در برخی موارد گوشت بینی می تواند بیش از حالت معمول بزرگ شود که نمی توان آن را با دارو درمان کرد. در این موارد، با جراحی کوچک می شود.

 

درباره جراحی پولیپ بینی(گرفتگی بینی)

جراحی پولیپ بینی، با بریدن و برداشتن گوشت، روش لیزر یا فرکانس رادیویی انجام می شود. اگر چه روش بریدن و برداشتن گوشت اضافی بسیار مورد استفاده نیست، در مواردی که گوشت بینی بیش از حد بزرگ شده باشد، ترجیح داده می شود. به غیر از این، از لیزر و فرکانس رادیویی برای کوچک کردن گوشت بینی استفاده می شود. در جراحی لیزر، یک پرتو لیزر در دمای خاصی به داخل گوشت بینی فرستاده می شود. در فركانس راديويي، امواج راديويي با درجه حرارت  70 یا 80  براي كاهش اندازه گوشت اضافی بيني ارسال مي شود.

امروزه روش معمولی برای عمل گوشت اضافی بینی، روش لیزر است. اگر در جایی که جراحی انجام می شود تکنولوژی مورد نیاز برای کوچک کردن با لیزر وجود نداشته باشد، روش فرکانس رادیویی به عنوان گزینه دوم ترجیح داده می شود. با این حال، روش فرکانس رادیویی پس از مدت زمان طولانی اثر خود را نشان می دهد. بنابراین ممکن است لازم باشد هر 2-3 ماه یک بار تکرار شود.

پولیپ بینی چیست

پولیپ نامی است که برای ارگان مسئول گرمایش و رطوبت هوای مورد نیاز برای تنفس داده می شود. پولیپ ها 3 قطعه در بالا، وسط و پایین قرار دارند. وظیفه پلیپ ها در هر دو طرف بینی رساندن هوای مناسب به ریه ها برای تنفس است. بافت نرم و استخوانی پلیپ ها هنگامی که هوا سرد است، با پر نگه داشتن خون داخل رگ ها ورم می کند و هوایی که از بینی برای تنفس گرفته می شود را آماده می کند.

 

علل بزرگ شدن پولیپ بینی

مشکل بزرگ شدن پولیپ ها در قسمت بالا دیده نمی شود. بزرگ شدن به ندرت، در وسط و اغلب در قسمت پایین مشاهده می شود. این بزرگ شدن ممکن است در بافت نرم یا استخوان رخ دهد. در برخی موارد بزرگ شدن غیرطبیعی هم در استخوان و هم در بافت نرم مشاهده می شود. بزرگ شدن پولیپ معمولا در دوران بارداری، واکنش های آلرژیک و انحراف بینی رخ می دهد. با این حال، برخی از داروها، سایر عوامل محیطی و برخی از عفونت ها نیز ممکن است باعث بزرگ شدن پولیپ بینی شود.

داروها: داروهای مورد استفاده برای باز کردن دستگاه تنفسی فوقانی به دلیل برخی از مواد شیمیایی می تواند باعث بزرگ شدن پولیپ بینی شود. به خصوص در مواردی که از اسپری برای باز کردن راه تنفسی یا قطره بینی بیش از 5 روز استفاده می شود، مشکلات خشک شدن داخل بینی و بزرگ شدن پولیپ بینی مطرح می شود.

آلرژی: افرادی که به گرد و غبار، گرده و قارچ آلژی دارند، با تنفس این هوا پولیپ آن ها ورم کرده و برای مدت زمان طولانی باقی می ماند. این وضعیت تنفس افراد مبتلا به آلرژی را دشوارتر می کند.

عفونت: عفونت های ویروسی و بیماری های مانند سینوزیت که تکرار می شوند باعث تورم پولیپ بینی می شوند.

عوامل محیطی: عوامل خارجی مانند هوای آلوده و سیگار کشیدن می توانند باعث بزرگ شدن پولیپ بینی شوند. علاوه بر این اتاق خواب بدون هوا نیز باعث بزرگ شدن پولیپ بینی می شود.

 

روش های درمان پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی با 3 روش انجام می شود. اولین روش جراحی بریدن گوشت بینی و برداشتن آن به طور کامل است. با این حال، استفاده از چنین جراحی تا زمانی که ضروری نیست، انجام نمی شود. چون پس از این جراحی، مشکلاتی مانند ناکافی بودن هوای تنفس برای بدن به دلیل برداشتن گوشت بینی، تنفس هوای بی کیفیت و خشک به وجود می آید. اگر بزرگ شدن غیر طبیعی در استخوان بینی وجود نداشته باشد، دیگر روش های جراحی ترجیح داده می شود.

روش دیگری که برای کوچک کردن گوشت بینی استفاده می شود، فرکانس رادیویی است. فقط این روش باید حداقل 2 جلسه انجام شود. آخرین روش تکنولوژیک مورد استفاده برای کوچک کردن پولیپ بینی، روش لیزر است و نتایج دقیق تر با این روش به دست می آید.

 

روش جراحی

روشی که با برداشتن کامل گوشت بینی انجام می شود تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. همراه با برداشتن گوشت بینی، عملیاتی مانند اصلاح انحراف بینی یا روش های زیبایی نیز می تواند انجام شود. به طور کلی، این جراحی 15 یا 20 دقیقه طول می کشد اگر اصلاح انحراف بینی یا زیبایی وجود داشته باشد، می تواند تا 2 ساعت ادامه داشته باشد.

 

روش لیزر

در کوچک کردن گوشت بینی با لیزر موفقیت در عملیات را می توان به دست آورد. از تعداد زیادی از دستگاه های لیزر می توان هنگام استفاده از روش لیزر استفاده کرد. کوچک کردن گوشت بینی باید توسط افرادی که این دستگاه ها را بسیار خوب می شناسند و می دانند که از کدام تکنیک باید استفاده کرد انجام شود. در روش لیزر، بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند و نیازی به بستری در بیمارستان یا استفاده از تامپون پس از جراحی نیست. این روش حدود 15 یا 20 دقیقه طول می کشد.

جراحی پولیپ چیست و چگونه انجام می شود

جراحی پولیپ ، عملیات انجام شده برای کوچک کردن یا حذف کامل گوشت بینی است. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیماران به دلیل خطر خونریزی پس از عمل به مدت 72 ساعت تحت کنترل قرار می گیرند و داخل بینی یک تامپون قرار می دهند. بیماران باید 3 یا 4 بار پس از جراحی برای کنترل به جراح بینب مراجعه کنند.

 

چه افرادی می توانند جراحی پولیپ بینی انجام دهند

افرادی که بینی آنها به طور مدام مسدود می شود، کسانی که آپنه خواب دارند، افرادی که مشکلات تنفسی دارند، افرادی که رشد غیرطبیعی بافت نرم یا استخوان در آنها دیده می شود، افرادی که به علت عوامل آلرژی یا ژنتیکی گوشت بینی آنها بزرگ می شود و افرادی که انحراف بینی دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پولیپ بینی که از التهابات مخاط بینی نشات می گیرد، یکی از بیماری های شایع می باشد که احتمال آن در سنین پایین تر بیشتر مشاهده می شود. وجود توده های کوچک و بزرگ منجر به گرفتگی شدید بینی و ایجاد سینوزیت، سر درد و آبریزش بینی می شود. هر زائده مخاطی در هر یک از حفرات بدن را پولیپ می گویند. پولیپ در ناحیه بینی و سینوس روده وجود دارد. این توده غیر سرطانی است که از غشاء مخاطی بینی و سینوس ها به طور غیر عادی رشد کرده و با پر کردن فضای مجرای بینی باعث مشکلات تنفسی می شود. از علل بروز پولیپ می توان به عوامل آلرژی، عفونت ها و .. اشاره کرد. اما پولیپ گوشتی بینی اصطلاحی است غیر علمی که نوعی اشتباه تشخیصی است . لیکن موضوعی که شایع است بزرگی شاخک های داخلی بینی است در هر طرف بینی سه شاخک وجود دارد که به ترتیب : تحتانی ، میانی و داخلی نام دارند.

بزرگی پولیپ تحتانی امری شایع است که در معاینه ی بینی و حتی توسط خود بیماران قابل رویت است. با توجه به شکل توده مانند آن مکررا با پولیپ اشتباه می شود، از طرف دیگر چون در حالت عادی و به ویژه در صورت التهاب شاخک به رنگ قرمز می باشد. از مهم ترین علل بزرگی این شاخک ها بیماری های آلرژیک و موارد جبرانی به دنبال انحراف تیغه میانی بینی می باشد. در موارد آلرژیک که معمولا با آبریزش بینی همراه است شاخک ها رنگ پریده و یا بنفش رنگ می شوند. در موارد جبرانی به خاطر انحراف تیغه بینی به سمت مقابل و باز بودن غیر عادی یک حفره بینی، شاخک تحتانی با بزرگ شدن جبرانی خود حجم فضای تنفسی را متعادل می کند. درمان بزرگی شاخک تحتانی به دو صورت است، در صورتی که کل شاخک و قسمت استخوانی بزرگ باشد باید به روش جراحی زیر مخاطی( SMP) قسمتی از شاخک را برداشت. ولی در صورتیکه تنها مخاط نسج نرم آن بزرگ باشد می توان با روش های دیگر نظیر رادیو فرکوئنسی (RF) تنها حجم آن را کم تر کرد. لازم به توضیح است که در موارد دیگر انحراف تیغه بینی منجر به بزرگ شدن جبرانی شاخک تحتانی می شود در حالی که فقط تیغه ی بینی را با جراحی صاف کنیم و شاخک را درمان نکنیم نتیجه ای از جراحی حاصل نخواهد شد.

بیشتر بخوانید

عکس برداری قبل از جراحی بینی

 

علل بروز پولیپ بینی

دلیل اینکه چرا پولیپ به وجود می آید تا به امروز هنوز کاملا شناخته نشده است. دلایل مختلفی برای به وجود آمدن پولیپ بینی وجود دارد. پولیپ بینی با بیماری های مختلفی در ناحیه بینی و سینوس همراهی دارد. شایع ترین بیماری که پولیپ های بینی با آن دیده می شوند سینوزیت های مزمن هستند. معمولا در سینوزیت های مزمن پولیپ ها به صورت پراکنده در تمام نواحی حفرات بینی دیده می شوند. این پولیپ ها باعث انسداد مجرای سینوس ها و گرفتگی بینی می شوند و باعث شده شخص دچار سینوزیت، گرفتگی بینی، تنفس دهانی و ترشحات پشت حلق شود.

انواع آلرژی ها

آلرژی ها دو دسته اند و پولیپ هایی که ایجاد می کنند پولیپ های آلرژیک و التهابی می باشند.

دکتر ابراهیم شهسواری جراح بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی به بررسی این عارضه می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 09199090190 – 88190879-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

جراحی پولیپ بینی

در حال حاضر پولیپ بینی با آندوسکوپی عمل می شود آندوسکوپی لنزهایی هستند که وارد بینی می شود و با یک سری از دستگاه های کمکی پولیپ ها تراش داده می شود. نوع درمانی که در ابتدا در نظر گرفته می شود درمان طبی می باشد، درمان کورتون به صورت خوراکی و استنشاقی است ولی در بسیاری موارد نیاز به جراحی می باشد. با جراحی آندوسکوپی می توان تمام سینوس ها و بینی را از وجود پولیپ پاک کرد که نتیجه درمان معمولا بسیار رضایت بخش است.

بیشتر بخوانید

تاثیر جراحی بینی بر خروپف

 

اصولا پولیپ ها بعد از دستکاری احتمال عود دارند فرد عارضه اصلی آلرژی را در خون دارد و اگر با درمان و پیشگیری های صحیح عارضه آلرژی را برطرف نکند احتمال برگشت عارضه پولیپ وجود دارد. اما اصولا جراحی زمانی پیشنهاد می شود که فرد در اثر وجود پولیپ، دچار عارضه شده باشد، یعنی فرد مشکلات تنفسی غیرقابل تحملی داشته باشد و درمان دارویی پاسخگو نباشد، در این صورت به فرد پیشنهاد جراحی داده می شود. اما اگر درمان ها صحیح باشد روش های آندوسکوپی که در واقع فانکشنال و بسیار عملکردی است و سیستم های آن از نظر اجرایی پیشرفت های زیادی کرده است با مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی و معاینات مکرر، درمان های صحیح می تواند عارضه و میزان عود آن را به حداقل برساند. به هیچ عنوان نمی توان گفت که درصد عود صفر می باشد، عود وجود دارد اما در کل پزشک باید تشخیص می دهد بیمار به جراحی نیاز دارد یا خیر.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهترین جراح برای پولیپ بینی کیست؟آیا جراحی پولیپ بینی بدون بیهوشی امکان پذیر است ؟ دوره نقاهت عمل پولیپ بینی چقدر است؟ دکتر خوب برای عمل پولیپ بینی کیست؟هزینه جراحی پولیپ بینی چقدر است؟ افرادی که پولیپ بینی دارند و البته برای درمان خود نیاز به جراحی ، مطمئنا این سوالات را از خود و یا متخصص گوش و حلق و بینی در تهران می پرسند، اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید .

فهرست محتوا [نمایش]

پولیپ بینی

پولیپ یک وضعیت بسیار پیچیده است که در پاسخ به محرک های مضر متعددی ایجاد می شود و از لحاظ موفولوژیکی به صورت هیپرپلازی پولیپوئیدادمانوی مخاط سینوس اهر می شوند و به فرم پولیپ، بداخل حفره بینی برجسته می شوند .

بهترین جراح پولیپ بینی

علت پولیپ بینی

علاوه بر علل ژنتیکی ، پولیپهای بینی عمدتا سبب تحریک مزمن مخاط، شبیه آنچه در رینیت یا سینوزیت مزمن اتفاق می افتد، می شوند . آن ها همچنین می توانند در پاسخ به رینیت آلرژیک و عدم تحمل به استیل سالیسیلیک اسید ایجاد شوند به نظر می رسد که علت اصلی پولیپ بینی مثل سینوزیت مزمن، آناتومی عملکردی واحد استئومئاتال، با مسیر های شکاف مانند آن ها باشد زیرا تهویه و درناژ سینوس های ماگزیلری و فرونتال از راه این شکاف های باریک انجام می شود .

سطوح مخاطی مقابل هم در این مناطق، اغلب با فاصله کمتر از ۱ میلی متر از یکدیگر جدا می شوند . اگر در تماس با هم در آیند، مکانیسم پاک سازی موکوسیلیاری را مختل می سازد و مانع انتقال طبیعی مواد مضر به سمت نازوفارنکس می شود . اغلب پولیپ ها در این معابر باریک تشکیل می شوند . چگونگی ، مدت و وسعت این تغییرات پاتولوژیک که منجر به پولیپوز علامت دار می شود، در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است بخشی به زمان بندی تشخیصی و درمانی بستگی داشته باشد .

پولیپ بینی ، در اطفال نادر است ولی در اطفال دچار کیستیک فیبروزیس می شود .

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

علائم تظاهرات بالینی پولیپ های بینی به وسعت آنها بستگی دارد و ممکن است شامل گرفتگی بینی، هیپوسیما یا آنوسمیا، سر درد ، خرخر ، رینوفونیا کلاسا و پاک کردن مکرر حلق به دلیل ترشحات پشت بینی ، باشد . انتشار به راه هوایی تحتانی می توانند منجر به لارنژیت با خشونت صدا و علائم برونشیت بشود .

بیشتر بخوانید

متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران

 

مثل سینوزیت مزمن، تشخیص با ارزیابی رینوسکوپی یا آندوسکوپی دقیق حفره بینی ، با توجه به دیواره جانبی بینی ، تایید می شود. تصویر برداری انتخابی، سی تی اسکن می باشد . سایر اعمال تشخیصی شامل آزمون های آلرژی و آزمون های بویایی می باشد .

چه افرادی در معرض ابتلا به پولیپ بینی قرار دارند؟

پولیپ بینی ممکن است برای تمامی افراد ایجاد شود اما برخی افراد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به پولیپ بینی قرار دارند ازجمله:

کودکانی که با بیماری هایی همچون سینوزیت، آسم، اختلالات تنفسی، زکام و… درگیر هستند بیش از سایرین در معرض ابتلا به پولیپ بینی قرار دارند.

همچنین در افراد بالای ۴۰ سال نیز آمار ابتلا به پولیپ بینی بیش از دیگر گروه های سنی است.

در مقایسه جنسیتی براساس آخرین تحقیقات، میزان ابتلای بانوان به پولیپ بینی بیش از آقایان است.

علائم وجود پولیپ بینی

پولیپ بینی دارای علائم شایعی است که به کمک آن می توان وجود آن را تشخیص داد همچون:

کاهش حس بویایی

آبریزش بینی

خروپف

انسداد مداوم و بدون دلیل مشخص بینی

احساس خارش در نواحی اطراف چشم

احساس درد بدون دلیل در بخش دندان های فک بالا بدون منشاء مشخص

احساس درد کلی در سر و صورت

احساس وجود فشار بر روی صورت و پیشانی

زمان مراجعه به پزشک

درصورت بروز علائم فوق الذکر به نحوی که زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد لازم است به پزشک متخصص مراجعه نموده و درمان را درپیش گیرید.

برخی از علائمی که با مشاهده آن لازم است سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید شامل موارد ذیل می گردد:

مشکلات جدی در تنفس

وخیم شدن علائم

تورم در اطراف چشم بدون دلیل مشخص

سردرد شدید و غیرقابل تحمل

دوبینی، کاهش دید یا کاهش توانایی در حرکت چشم ها

درمان پولیپ بینی

درمان ممکن است با اعمال نگهدارنده علامتی مثل استفاده از اسپری های بینی حاوی کورتییکوئید یا آنتی هیستامین های سیستمیک شروع شود . استروئید سیستمیک نیز ممکن است امتحان شود . گاه فقط با این درمان ، پسرفت نسبی یا حتی کامل پولیپ های بینی حاصل می شود . اگر چه ، بسیاری از بیماران ، نیازمند درمان جراحی خواهند بود، علاوه بر پولیپکتومی داخل بینی ، که عمدتا در بیماران مسن تر یا در معرض خطر انجام می شود، یک درمان مهم ، جراحی سینوسی داخل بینی با استفاده از روش اندوسکوپی یا میکروسرجری می باشد.

بیشتر بخوانید

جراحی بینی استخوانی

 

پیشگیری از ابتلا به پولیپ بینی

تمامی افراد پس از درمان پولیپ بینی خود با رعایت نکاتی می توانند از بازگشت مجدد پولیپ بینی جلوگیری نمایند ازجمله:

حفظ بهداشت همچون مرطوب نگه داشتن مسیر تنفسی  و پیشگیری از انسداد بینی برای پیشگیری از بازگشت پولیپ بینی ضروری می نماید.

کنترل آسم و آلرژی بر عدم بازگشت مجدد پولیپ بینی تاثیرگذار است.

عدم استفاده از محرک های بینی همچون استنشاق انواع آلاینده ها یا انواع مواد مخدر همچون تنباکو و قرار نگرفتن در معرض مواد و گازهای شیمیایی برای حفظ سلامتی شما ضروری است.

استفاده از شوینده های مخصوص بینی نیز در جلوگیری از ابتلای دوباره به پولیپ بینی تاثیرگذار است.

مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی


مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیر بسیار بالایی در نتیجه کار دارد ، با رعایت موارد زیر مدت زمان بهبودی خود را تا جای ممکن کاهش دهید .

تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی بینی، کمپرس یخ بر روی گونه ها و اطراف چشمان خود قرار دهید .
سر خود را در زمان استراحت بالا نگه دارید .
دارو های تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید .
به رژیم غذایی خود توجه کنید، سعی کنید تا جای ممکن در برنامه غذایی خود ، غذاهای نرم و آبکی، میوه و سبزیجات تازه را قرار دهید .
تا ۳ هفته بعد از جراحی بینی به هیچ وجه برای تخلیه بینی خود، فین نکنید، زیرا موجب خونریزی بینی می شود .
برای تمیز کردن بینی می توانید با کمک یک گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه بخیه های و نواحی داخلی بینی خود را تمیز کنید .
از وارد شدن ضربه به بینی جلوگیری کنید .
استفاده از عینک های طبی و آفتابی تا ۴ هفته بعد از عمل بینی توصیه نمی شود .
از هفته سوم به بعد می توانید فعالیت های ورزشی سبک را زیر نظر پزشک خود شروع کنید .

 

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
تهران-بلوار میرداماد-میدان مادر-خیابان سنجابی