Image

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
Image

شماره تلفن: 22900257-021

© ParsianTeb

 

خونریزی بینی

خونریزی بینی زمانی اتفاق می افتد که رگ های ریز داخل بینی پاره شوند.خونریزی بینی اتفاق بسیار متداولی است و بیشتر افراد در طول زندگیشان ان را به نوعی تجربه می کنند.

 

علائم خونریزی بینی

دو دسته خونریزی بینی وجود دارد.اگر خونریزی از جلوی بینی اتفاق بیفتد به ان خونریزی عقبی یا خلفی می گویند.برای تشخیص ناحیه ی خونریزی بینی نیاز به معاینه وجود دارد .علائم معمول شامل

 

.در خونریزی جلویی بینی خون از یک یا  هر دو سوراخ بینی به بیرون جاری می شود

.در خونریزی عقبی بینی چون منشا خونریزی در انتهای بینی است جریان خون به سمت حلق خواهد بود

 

علل خونریزی بینی

بیشتر خونریزی های بینی در قسمت جلویی بینی و از ناحیه ی تیغه ی بینی اتفاق می افتند .تیغه ی بینی دیواره ای است که دوقسمت بینی را از هم جدا می کند .تیغه ی بینی دارای رگ های خونی  نازکی است که می توانند به راحتی اسیب ببینند.فشار به علت فین کردن یا خراشیدن بینی با ناخن کافی است تا این رگ های نازک پاره شده و خونریزی بینی اتفاق بیافتد.خونریزی جلویی بینی در ابل و هوای خشک متداول تر است .همچنین در طول فصول سرد وقتی که هوای داخل خانه ها خشک و گرم است غشای رگ ها دهیدراته شده و به همین علت رگ های خونی بیشتر مستعد پاره شدن خواهند بود .علل مکرر خونریزی بینی ممکن است موارد زیر باشد

.الرژی عفونت یا خشکی بینی که منجر به خارش بینی شده و فرد را وادار به دست کاری بینی می کند

.فین کردن شدید که باعث پارگی رگ های خونی سطحی می شود.

.داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین یا دارو هایی  که باعث رقیق شدن خون می شود مانند اسپرسن

 

شکستگی بینی یا جمجه

.اختلالات ژنتیکی که باعث ایجاد زگ های خونی زیادی در بینی می شود .

.تومورهای خوش خیم یا بد خیم به خصوص در افراد مسن و افراد سیگاری

راه های درمان خونرزی بینی

اینکه مشخص شود خونریزی بینی جلویی است یا عقبی موضوع مهمی است.خونریزی های عقبی خلفی معمولا نیاز به مراجعه به پزشک دارند .در خونریزی جلویی قدامی بین یاگر بدانیم علت خونریزی خشکی هوا است می توان از ژل سالین یا پمادهای انتی بیوتیکی در بینی استفاده کرد با دنبال کردن مراحل زیر میتوان خونریزی بینی را متوقف کرد

ا1سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید .فردی که دچار اشفتگی و استرس شود ممکن است نسبت به فردی که ارامش خود را حفظ می کند بیشتر خونریزی کند.

2بنشینید و سر را به بالا ترر از سطح لب نگه دارید.

3کمی به جلو خم شوید تا خون به قسمت پشت گلو و حلق نریزد.

4به ارامی فین کنید و خون لخته شده را بیرون بیاورید از اسپری های بینی مثل اکسی متازولین استفاده کنید

5با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره قسمت های نرم بینی را فشار دهید

6 موقعیبت را به مدت پنج دقیقه نگه دارید اگر هنوز خونریزی دارید ان را ده دقیقه ی دیگر هم نگه داریذد

 

در صورت ادامه خونریزی بعد از این باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید .ممکن است درمانی که در این مرحله توسط یه پزشک انجام می شود شامل روشی باشد که   رگ های خونی با جریان الکتریکی نیترات نقره یا لیزر برای متوقف کردن جریان خون سوزانده شود یا داخل بینی پانسمان قرار بگیرد .خونریزی خلفی که نادر تر است می تواند از بالا و عمق بینی شروع شده و از پشت دهان و گلو به پایین جیان یابد .این نوع خونریزی بینی با خونریزی قدامی بینی برای جلو گیری از افزایش خونریزی و از دست دادن   خون بیشتر لازم است که به سرعت مراقبت های پزشکی انجام شود .خونریزی خلفی بینی بیشتر در افراد مسن و افرادی که سابقه ی جراحی بینی یا سینوس و یا اسیب دیدگی بینی یا صورت ایجاد می شود  معمولا درمان این نوع از خونریزی بینی سوزاندن رگ های خونی و یا پانسمان داخلی بینی است.پانسمان می تواند شامل نوعی گاز استریل اسفنج یا نوعی بالون باشد که به رگ های داخلی بینی فشار اورده و مانع خون ریزی میشود این پانسمان ها طی دو الی سه روز برداشته خواهد شد.بعضی اوقات پانسمان یک ماده قایل جذب است و نیازی به برداشتن ان نیست برای اطلاع از نوع پانسمان و زمان برداشتن ان با پزشک خود صحبت کنید در مورد خونریزی های مکرر بینی باید حتما با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید تا پس از معاینه بهترین نو درمان را به شما پیشنهاد کنند.

چند نکته برای جلو گیری از خونریز ی

.قسمت داخلی بینی خود را مرطوب نگه دارید با استفاده از یک گوش پاک کن سه بار در روز به ارامی مقداری ژل سالین وازلین یا پماد انتی بیوتیک داخل بینی خود بمالید

ناخن های کودکان را کوتاه نگه دارید تا از اسیب دیدن بین شان توسط ناخن جلوگیری شود

با استفاده از دستگاه بخور با اثرات هوای خشک مقابله کنید

برای مطوب کردن غشاهای خشک بینی از اسپری نمکی بینی استاده کنید

سیگار را ترک کنید سیگار کشیدن بینی را خشک میکند و باعث تحریک ان می شود

پس از متوقف شدن خونریزی اولیه برای برداشتن وسایل سنگین خم نشوید

پس ازمتوقف شدن  خونریزی اولیه سر خود را بالاتر از قلب خود نگه دارید

اگر خونریزی بینی بیش تر از 30دقیقه همچنان ادامه داشت یا خونریزی بینی در اثر ضربه به سرتان شروع شد حتما به پزشک مراجعه کنید

خونریزی بعد از عمل جراحی

خونریزی بینی بعد از عمل بینی اتفاق نادری است و علل مختلفی داشته باشد درصورت بالا بودن فشار خون احتمال بروز خونریزی بینی افزایش می یابد همچنین در مواردی که فرد از دغارو های ضد انعقاد خون استفاده کند ممکن است پس از عمل خونریزی اتفاق بیفتد .معمولا توصیه می شود از دو هفته قبل از عمل بینی مصرف دارویی مثل اسپرین و ایبوپروفن متوقف شود در روزهای اولیه بعد از عمل ممکن خونریزی داشته باشد تا زمانی که تامپون در بینی وجود دارد این خونریزی نگران کننده نخواهد بود پس از خارج کردن تامپون در صورتی که خونریزی اندکی وجود داشته باشد نگران کننده نخواهد بود با استفاده از کمپرس یخ در اغطراف بینی و مصرف قطره ی منقبض کننده ی عروق می توان خونریزی را متوقف کرد در صورتی که خونریزی شدید بود ویا احساس جریان خون در حلق وجود داشت خونسردی خود را حفظ کنید و با پزشک خود تماس بگیرید

 

 

علت خون دماغ چیست و چطور درمان می شود؟

علل، تشخیص، پیشگیری و درمان خونریزی دماغ

تحریریه درمانکده

207,916 خواندن این مطلب 4 دقیقه زمان میبرد

خونریزی بینی که به آن خون دماغ هم گفته می‌شود، امری شایع است. این مشکل شاید ترسناک به نظر برسد اما به‌­ندرت حاکی از مشکل جدی است. بینی مویرگ­‌های زیادی دارد که نزدیک به سطح جلو و عقب بینی هستند. این مویرگ­‌ها بسیار نازکند و به­‌سادگی دچار خونریزی می­‌شوند. خون دماغ شدن در بین بزرگسالان و کودکان بین سنین ۳ تا ۱۰ سال شایع است.

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد. زمانی که مویرگ‌­های جلوی بینی پاره و دچار خونریزی شود، خونریزی قدامی رخ می­‌دهد.

خونریزی خلفی در انتها یا عمیق­‌ترین قسمت بینی اتفاق می‌­افتد. در این صورت، خون به انتهای حلق می­‌رود. خونریزی خلفی می­‌تواند خطرناک باشد.

علل خونریزی بینی یا خون دماغ

خونریزی بینی دلایل مختلفی دارد. به‌­ندرت پیش می‌­آید که خون دماغ ناگهانی یا نامتناوب، جدی باشد. اگر مرتبا خون دماغ می‌شوید، ممکن است مشکل جدی داشته باشید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا شایع‌­ترین علت خون دماغ شدن است. زندگی در آب­‌وهوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی یاعث خشک شدن غشای بینی می­‌شود که بافت درون بینی است.

این خشکی باعث سفت شدن فضای داخل بینی می­‌شود که خارش‌­آور و آزاردهنده است. اگر بینی‌تان را بخارانید یا تمیز کنید، خونریزی می­‌کند.

استفاده از داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان برای درمان حساسیت، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی هم ممکن است باعث خشکی غشای بینی و خون دماغ شود. پاک کردن مکرر بینی با دستمال نیز از دیگر علت­‌های خونریزی بینی است.

عوامل زیر در بروز خونریزی بینی شایع است:

 • فرو کردن شی خارجی در بینی
 • حساسیت به مواد شیمیایی
 • واکنش آلرژیک
 • ضربه دیدن بینی
 • عطسه­‌های مکرر
 • تمیز کردن بینی
 • هوای سرد
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • دوز بالای آسپرین

سایر عوامل خون دماغ:

خون دماغ شدن در اکثر موارد به مراقبت پزشکی نیاز ندارد. با این حال، اگر خونریزی بینی بیشتر از ۲۰ دقیقه طول بکشد یا بعد از بروز صدمه رخ دهد، فرد باید تحت مراقبت قرار بگیرد زیرا این امر می‌­تواند نشانه­ خونریزی خلفی باشد که موضوع جدی­‌تر است.

صدماتی که باعث خونریزی بینی می‌­شود عبارتند از: افتادن، تصادف یا مشت خوردن به صورت. دراین­ حالت، خونریزی بینی می‌تواند ناشی از شکستگی بینی، ترک برداشتن جمجمه یا خونریزی داخلی باشد.

تشخیص خون دماغ

اگر به­‌دلیل خون دماغ شدن تحت مراقبت قرار بگیرید، پزشک از طریق معاینه­ فیزیکی علت را تشخیص می­‌دهد. او آثار شی خارجی را در بینی بررسی می‌­کند و درمورد سابقه پزشکی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌­کنید از شما سوال می‌­پرسد.

سایر علائم و صدماتی را که اخیرا به شما وارد شده با پزشک در میان بگذارید. با یک تست مشخص نمی­‌توان دلیل خون دماغ را تشخیص داد. با این حال، ممکن است پزشک برای پیدا کردن علت از تست تشخیصی استفاده کند. از جمله­ این تست­‌ها می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شمارش کامل خون (CBC) که نوعی آزمایش خون برای تشخیص اختلالات خونی است
 • تست انعقاد خون (PTT) که نوعی آزمایش خون برای تعیین مدت زمان تشکیل لخته خون است
 • آندوسکوپی بینی
 • سی­تی‌­اسکن بینی
 • عکس­‌برداری با اشعه­ ایکس از صورت و بینی

چگونه خون دماغ را درمان کنیم؟

درمان خون دماغ بسته به نوع و علت خونریزی متغیر است. در ادامه به روش‌­های درمان برای انواع خونریزی­‌های بینی می­‌پردازیم:

۱. خونریزی قدامی

اگر دچار این نوع خونریزی شده باشید، از جلوی بینی (معمولا سوراخ بینی) خون دماغ می­‌شوید. می‌­توان این نوع خونریزی را در خانه درمان کرد. درحالی­‌که نشسته‌­اید، قسمت نرم بینی را فشار دهید.

مطمئن شوید کاملا جلوی سوراخ بینی گرفته شود. به‌­مدت ده دقیقه سوراخ بینی را بسته نگه دارید، کمی به جلو خم شوید و با دهان نفس بکشید.

برای بند آمدن خون دماغ دراز نکشید. دراز کشیدن منجر به قورت دادن خون می­‌شود و معده را اذیت می­‌کند. بعد از ده دقیقه بینی را ول کنید و بررسی کنید ببینید خونریزی بند آمده یا خیر. اگر خونریزی ادامه دارد، این مراحل را تکرار کنید.

همچنین می‌­توانید روی بینی یخ بگذارید یا برای بسته شدن مویرگ­‌های کوچک بینی از اسپری بینی ضد احتقان استفاده کنید.

اگر به ­تنهایی کاری از دستتان ساخته نیست، فورا به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار خونریزی خلفی شده باشید که به درمان جدی­‌تری نیاز دارد.

۲. خونریزی خلفی

در این حالت بخش انتهایی بینی دچار خونریزی می­‌شود. معمولا خون از انتهای بینی به سمت حلق می­‌رود. خونریزی خلفی خیلی شایع نیست و اغلب جدی‌­تر از خونریزی قدامی است.

نباید خونریزی خلفی را در خانه درمان کرد. اگر فکر می­‌کنید دچار این نوع خونریزی شده‌­اید، فورا با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

۳. خونریزی ناشی از جسم خارجی

اگر جسم خارجی باعث بروز خونریزی شده، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی می­‌تواند آن را بیرون بیاورد.

۴. سوزاندن مویرگ ها

نوعی تکنیک پزشکی به نام سوزاندن مویرگ نیز باعث متوقف شدن خونریزی مداوم و متناوب می­‌شود. پزشک در این روش مویرگ­‌های بینی را با استفاده از دستگاه گرمایشی یا نیترات نقره (ترکیب مخصوص برداشتن بافت) می­‌سوزاند.

ممکن است پزشک در بینی شما پنبه، گاز یا فوم بگذارد. همچنین می‌­تواند برای فشار آوردن به مویرگ­‌ها و جلوگیری از خونریزی از کاتر استفاده کند.

پیشگیری از خونریزی بینی

روش‌­های مختلفی برای پیشگیری از خونریزی بینی وجود دارد:

 • برای مرطوب نگه داشتن هوا در خانه، از دستگاه مرطوب­‌کننده­ فضا استفاده کنید.
 • دست در بینی نکنید.
 • مصرف آسپرین را محدود کنید. زیرا باعث رقیق شدن خون و خونریزی بینی می­‌شود. ابتدا این مسئله را با پزشک در میان بگذارید چون ممکن است مزایای مصرف آسپرین بیشتر از خطر خونریزی بینی باشد.
 • مصرف متعادل داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان. چرا که این داروها باعث خشک شدن بینی می­‌شوند.
 • برای مرطوب نگه داشتن حفره‌های بینی از اسپری محلول نمک یا ژل استفاده کنید.

نکات مهم

خونریزی بینی شایع و در اغلب موارد بی­‌خطر است. اکثر اوقات خون دماغ از نوع قدامی است و در خانه می‌­توان آن را درمان کرد. معمولا این اتفاق به‌­صورت ناگهانی رخ می­‌دهد و مدت زمان زیادی طول نمی­‌کشد.

خونریزی قدامی در اثر عوامل مختلف، به­‌خصوص خشکی هوا و خاراندن یا تمیز کردن مکرر بینی، رخ می‌­دهد. اگر نمی­‌توانید جلوی خونریزی قدامی را بگیرید، باید فورا با پزشک تماس برقرار کنید.

خونریزی خلفی جدی­ تر است. اگر فکر می­‌کنید دچار این نوع خونریزی شده‌­اید، فورا با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

مرطوب نگه داشتن فضای خانه، انگشت نکردن در بینی و استفاده از اسپری بینی برای مرطوب نگه داشتن حفره‌های بینی به پیشگیری از خونریزی بینی کمک می­‌کند.

اگر دچار عارضه‌ای مانند خون دماغ های مداوم هستید، یا فکر می‌کنید باید در این زمینه چکاپ انجام دهید، وب سایت درمانکده شما را در یافتن بهترین متخصصین گوش و حلق و بینی یاری خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

خونریزی در قسمت خلفی بینی

وقتی بافت قسمت پشت بینی در حفره بینی شما آسیب دیده و خونریزی می کند، به آن خونریزی قسمت خلفی بینی گفته می شود. ممکن است خون از بینی شما خارج شود ، اما در این مشکل علاوه بر خروج خون از بینی خون نیز می تواند به گلوی شما وارد شود. این نوع از خونریزی بینی می تواند جدی باشد. این مشکل ممکن است در اثر صدمات به بینی شما ایجاد شود ، اما ممکن است در اثر فشار خون بالا یا سایر شرایط نیز مشاهده شود.

اگر خون بیش از 20 دقیقه از بینی شما بیرون بیاید به احتمال زیاد شما دچار خونریزی خلفی بینی شده اید علاوه بر خونریزی خلفی بینی ممکن است دچار آسیب دیدگی در سر ، بینی یا صورت شده اید. خونریزی خلفی بینی همچنین در کودکان بین 2 تا 10 سال و بزرگسالان بین 50 تا 80 سال شایع است.

خونریزی خلفی بینی، می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. شایع ترین آنها زمانی است که رگ های خونی موجود در بافت داخل بینی شما به نام مخاط ؛ آسیب دیده و خونریزی را شروع کنند ، این مشکل اغلب از خراشیدن  مخاط بینی از طریق ورود شیء به داخل بینی شما و یا از آسیب دیدگی شروع می شود.

وقتی بافت جلوی بینی یا سپتوم بینی، که بینی شما را تقسیم می کند ، آسیب ببیند خونریزی می کند. در این حالت معمولاً خون از جلوی بینی شما بیرون می آید. اینها معمولاً جدی نیستند و به سرعت خونریزی متوقف می شود و به خودی خود بهبود می یابند.

علل ایجاد خونریزی بینی

خونریزی خلفی بینی اغلب می تواند دلایل خارجی یا محیطی داشته باشد، از جمله:

بریده شدن بینی یا خراش دادن زیاد بینی خود با شی خارجی

نفس کشیدن از طریق بینی بیش از حد سخت و یا خیلی اوقات غیر ممکن است.

به دلیل هوای خشک و گرمای هوا پوست در بینی شما ظریف تر و مستعد خونریزی می شود.

استنشاق دود دخانیات

استنشاق مواد شیمیایی در محیط کار ، مانند بنزین یا آمونیاک

آسیب دیدگی که باعث شکستگی قسمتهایی از بینی یا جمجمه شما می شود.

خونریزی خلفی بینی می تواند ناشی از مصرف داروهای التهابی یا رقیق کننده خون باشد. برخی از شرایط پزشکی همچنین می تواند باعث ایجاد خونریزی خلفی بینی شود ، از جمله:

سپتوم انحراف یافته، به این معنی که یکی از راه های هوایی بینی شما از دیگری کوچکتر است و احتمال خونریزی بیشتر دارد.

آلرژی یا سرماخوردگی ، هر دو می توانند باعث تورم بافت بینی شما شوند یا عروق خونی بینی شما را بازتر کرده و خونریزی ایجاد کنند.

اختلالی که بر توانایی بدن شما در ایجاد لخته های خون و یا بر رگ های خونی تأثیر می گذارد ، مانند هموفیلی یا فشار خون بالا

اگر اخیرا جراحی بینی داشته اید.

وجود تومورهایی داخل یا اطراف بینی شما

درمان خونریزی خلفی بینی

اگر خون از جلوی بینی شما بیرون می آید ، بنشینید و به جلو تکیه دهید تا مطمئن شوید خون در گلوی شما نشت نمی کند. سپس جلوی بینی خود را با استفاده از انگشت شست کنترل کنید تا خونریزی متوقف شود.

به مدت 10 تا 15 دقیقه بینی خود را بگیرید تا خونریزی متوقف شود و بریدگی یا جراحت بهبود یابد. قرار دادن کیسه یخی در بالای بینی می تواند به تسکین درد یا تورم کمک کند.

وقتی خونریزی خلفی بینی دارید ، این کار را نکنید و انجام ندهید.

اگر احساس می کنید  خون در گلوی شما است و مزه ی آن را متوجه می شوید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید ، حتی اگر می توانید جلوی خونریزی بینی را بگیرید. اگر خونریزی بینی شما متوقف نشد گاز و پنبه را در بینی خود قرار دهید تا خونریزی را کنترل کنید.

هنگام خونریزی بینی به جایی تکیه تکیه ندهید و دراز نکشید ، زیرا خون می تواند در گلوی شما وارد شود و این مشکل احساس ناراحتی در افراد ایجاد می کند.

بعد از اینکه خونریزی بینی خود را متوقف کردید ، برای چند ساعت یا حتی بیشتر از چند ساعت بینی خود را دستکاری نکنید و یا به آن فشار وارد نکنید و بگذارید جراحت بهبود یابد. سیگار نکشید ، زیرا سیگار می تواند خونریزی را تحریک کند و هیچ چیز خارجی را مانند پنبه در بینی خود قرار ندهید.

برای جلوگیری از ایجاد خونریزی بینی ، از مرطوب کننده استفاده کنید تا سطح پوست بینی مرطوب شود و یا از اسپری بینی استفاده کنید تا بافت داخل بینی شما خشک نشود و مرطوب بماند این موضوع تاثیر زیادی در جلوگیری از خونریزی دارد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

خونریزی های بینی معمولاً جدی نیستند. اما اگر خونریزی بینی شما بیش از 20 تا 30 دقیقه طول بکشد ، به پزشک مراجعه کنید تا دریابید چه چیزی باعث ایجاد آن شده است.

پزشک ممکن است بتواند با استفاده از داروها یا ابزارهای دیگر از جمله موارد زیر ، خونریزی بینی شما را درمان کند.

بادکنک های بادی که داروها را به داخل حفره بینی شما منتقل می کنند و خونریزی را متوقف می کنند.

ابزارهای که با آن آب گرم برای شستشوی حفره بینی و تسکین سوزش وارد بینی می شود.

مواد شیمیایی یا ابزارهای برقی ، مانند پروب ها ، که می توانند رگ های خونی را کنترل کنند.

داروهایی که در قسمت داخلی بینی شما اعمال می شوند.

پرتو درمانی با لیزر که رگ های خونی را درمان می کند و خونریزی را متوقف می کند.

آمبولیزاسیون ، که در آن پزشک رگهای خونی را می بندد تا خونریزی متوقف شود.

اگر بارها و بارها خونریزی یا ترشحات غیر طبیعی اتفاق می افتد ، حتی اگر آن را درمان کرده اید یا سعی در جلوگیری از خونریزی بینی دارید ، به پزشک مراجعه کنید تا دریابد که آیا اشیاء یا رشد موردهایی مانند تومورها باعث ایجاد مجدد خونریزی در بینی شما شده اند.

خونریزی بینی پدیده‌ی شایع و ناخوشایندی است. احتمالا برای‌ شما هم پیش آمده است که در حال انجام دادن کاری، ناگهان متوجه شده‌اید از بینی‌تان خون می‌آید. به خونریزی از رگ‌های خونی بینی، «خون‌دماغ شدن» گفته می‌شود و اصطلاح پزشکی آن هم اپیستاکسی (epistaxis) است. اگرچه خونریزی بینی ممکن است نگران‌کننده به نظر بیاید، اما به‌ندرت نشانه‌ی بیماری‌های جدی و خطرناک است. در این مقاله علت خونریزی بینی و نکاتی برای جلوگیری از آن را ارائه می‌دهیم.

راهنمای مطالعه  نمایش 

حتما بخوانید:

علت خونریزی بینی چیست؟

بینی رگ‌های خونی زیادی دارد و به‌دلیل محل قرارگیری‌اش بر روی صورت، بسیار آسیب‌پذیر است. درنتیجه وارد شدن ضربه به صورت، می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی بینی و خونریزی آن شود. خونریزی بینی می‌تواند شدید یا جزئی باشد. وقتی غشای بینی خشک شود، ممکن است بینی خودبه‌خود خونریزی کند. این عارضه در آب‌و‌هوای خشک یا در زمستان که هوای خانه به‌خاطر بخاری‌های خانگی خشک و گرم است، زیاد رخ می‌دهد. افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند، بیشتر مستعد خون‌ دماغ شدن هستند. در این وضعیت، حتی یک عارضه‌ی جزئی هم می‌تواند منجر به خونریزی قابل‌توجهی شود. عوامل زیر خطر خون دماغ شدن را تشدید می‌کنند:

 • عفونت؛
 • وارد شدن ضربه به بینی؛
 • انگشت کردن در بینی (این مورد شایع‌ترین علت خون‌ دماغ شدن کودکان است)؛
 • ورم غشای بینی؛
 • فشار خون بالا؛
 • استفاده از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون؛
 • مصرف الکل؛
 • تومور یا مشکلات خونریزی ارثی؛
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری.

در هنگام خونریزی بینی چه اقداماتی انجام بدهیم؟

 1. سرتان را به‌سمت جلو بگیرید و خودتان هم به جلو خم شوید. اگر به عقب خم شوید یا سرتان را عقب نگه دارید، خون به طرف سینوس‌ها و گلو برمی‌گردد و ممکن است باعث مسدود شدن گلویتان شود. وقتی خون در دهان‌تان جمع شد، آن را به بیرون تف کنید. بلعیدن خون ممکن است موجب تهوع، استفراغ یا اسهال شود. لخته‌ی خون را به‌آرامی از بینی خود خارج کنید. اگر این کار را سریع انجام بدهید، ممکن است خونریزی بدتر شود.
 2. با انگشت شست و انگشت اشاره تمام قسمت‌های نرم بینی را به‌آرامی فشار بدهید.
 3. هم‌زمان با انجام دادن مرحله‌ی ۲، قسمت‌های نرم بینی را به‌سمت استخوان‌های صورت فشار بدهید. در حین این کار، از طریق دهان نفس بکشید.
 4. این کار را تا هنگام متوقف شدن خونریزی انجام بدهید.
 5. آرام و بی‌حرکت بنشینید. دراز نکشید یا سرتان را بین پاهایتان قرار ندهید.
 6. بر روی بینی و گونه‌هایتان کمپرس یخ بگذارید. (می‌توانید چند قالب یخ را داخل یک دستمال یا پلاستیک بگذارید.)
 7. اسپری‌های بینی مانند اُکسی‌متازولین، فِنیل اِفرین هیدروکلراید (نئوسین افرین، نئو افرین) یا فنیل افرین گایافنزین می‌توانند برای مدت کوتاهی خونریزی‌های جزئی را درمان کنند. بااین‌حال، نباید بیش‌ازحد از این اسپری‌ها استفاده کنید، چون ممکن است خونریزی بینی را تشدید کنند. (در‌صورتی‌که به فشار خون بالا مبتلا هستید، اصلا از این اسپری‌ها استفاده نکنید.)

نکته: هرگز داخل بینی‌تان پنبه یا دستمال کاغذی نگذارید.

چگونه از خونریزی مجدد بینی جلوگیری کنیم؟

 • دراز بکشید و زیر سرتان چیزی بگذارید تا سرتان به‌اندازه‌ی ۳۰ تا ۴۵ درجه بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد.
 • به بینی‌تان ضربه نزنید یا چیزی داخل آن فرو نکنید. اگر عطسه‌تان گرفت، دهان‌تان را باز کنید تا هوا از آن طریق خارج شود.
 • در صورت داشتن یبوست، از ملین استفاده کنید.
 • برای برداشتن چیزهای سنگین خم نشوید و خیلی به خودتان فشار نیاورید.
 • سعی کنید سرتان را بالاتر از موقعیت قلب‌تان نگه دارید.
 • از مصرف هرگونه دخانیات پرهیز کنید.
 • مواد غذایی و نوشیدنی‌های سبک و خنک مصرف کنید. حداقل به‌مدت ۲۴ ساعت از مصرف نوشیدنی‌های داغ بپرهیزید.
 • از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مثل آسپرین، ایبوپروفن، کلوپیدوگرل بی سولفات و وارفارین استفاده نکنید. بدون مشورت پزشک، مصرف داروهایتان را قطع نکنید.
 • پزشک ممکن است استفاده از پماد روان‌کننده را توصیه کند.
 • اگر خونریزی مجددا اتفاق افتاد، سعی کنید لخته‌های خون را از داخل بینی‌تان پاک کنید. درمان‌های موقت مانند اسپری‌های ضدانعقاد بینی، می‌توانند مفید باشند. این اسپری‌ها رگ‌های خونی را منقبض و تنگ می‌کنند. (توجه: این اسپری‌ها می‌توانند اعتیادآور باشند بنابراین فقط برای استفاده‌ی کوتاه‌مدت توصیه می‌شوند. اگر فشار خون‌تان بالاست، از آنها استفاده نکنید.)
 • مراحل متوقف کردن خونریزی معمولی (که در بالا گفته شد) را تکرار کنید. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، حتما با پزشک تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید.

علت خونریزی مکرر یا مزمن بینی چیست؟

اگر بینی بیشتر از چهاربار در هفته خونریزی ‌کند، باید حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا دلیل این امر مشخص شود. عوامل زیادی ممکن است موجب خونریزی‌های مکرر یا مزمن بینی باشند، از جمله:

 • دست‌کاری بینی؛
 • قرار گرفتن در محیط خشک و کم‌رطوبت؛
 • آلرژی‌های مزمن؛
 • استفاده‌ی زیاد از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، آسپرین، داروهای ضد‌التهاب، آنتی‌هیستامین‌ها، ضدانعقادها یا اسپری‌های بینی؛
 • ابتلا به بیماری‌هایی که بر لخته شدن طبیعی خون تأثیر می‌گذارند؛
 • وجود مشکل ساختاری در بینی؛
 • وجود رگ‌های خونی غیرطبیعی داخل بینی (به‌عنوان مثال سندرم «اُسلِر وِبِر راندو» ‌که یک بیماری ارثی است، منجر به تشکیل رگ‌های خونی غیرطبیعی می‌شود)؛
 • وجود پولیپ یا تومور در بینی یا سینوس‌ها؛
 • استفاده از داروهای مکمل و جایگزین مانند جینگو بیلوبا (Ginkgo biloba) و ویتامین E، که ممکن است خطر خونریزی را افزایش بدهند؛
 • مصرف مواد مخدر مانند کوکائین.

اگر خونریزی بینی ادامه پیدا کند یا مکررا رخ بدهد، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا به کمک یک وسیله‌ یا پد شیمیایی داغ (برای داغ کردن رگی که باعث ایجاد مشکل شده است) یا با استفاده از یک داروی موضعی به نام ترومبین که موجب لخته شدن موضعی خون می‌شود، خونریزی بینی را متوقف کند. برای بررسی بیشتر مشکل، شاید لازم باشد آزمایش خون بدهید. اگر خونریزی باز هم ادامه پیدا کند، پزشک ممکن است از پک درون بینی برای فشردن و منقبض کردن رگ‌ها و جلوگیری از خونریزی استفاده کند. در موارد نادر ممکن است برای بستن رگی که خونریزی می‌کند، به جراحی نیاز باشد که به آن آمبولیزاسیون آنژیوگرافی گفته می‌شود.

برای جلوگیری از خون‌ دماغ شدن چه داروهایی می‌توان مصرف کرد؟

شایع‌ترین علت خونریزی بینی، خشک شدن غشای بینی است. اگر فرد مستعدِ خونریزی‌های مکرر باشد، غالبا چرب کردن بینی با پماد، به متوقف شدن خونریزی کمک کند. برای این کار، پماد را به‌آرامی با گوش‌پاک‌کن یا نوک انگشت به داخل بینی، به‌ویژه در بخش میانی (سِپتوم) بمالید.

از پزشکان متخصص مشاوره آنلاین فوری بگیرید

اکثر افراد برای متوقف کردن خونریزی بینی از درمان‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • پماد ویتامین A + D؛
 • متیل سالیسیلات/ منتول (منتولاتوم، بن-گای، آیسی‌هات)؛
 • پولیسپورین؛
 • نئومایسین، باسیتراسین، پلی‌میکسین (پماد نئوسپورین)؛
 • وازلین؛
 • اسپری بینی سالین هم اغلب مفید است (اسپری دریایی).

برای جلوگیری از خون‌ دماغ شدن کودکان، قبل از هر چیزی مطمئن شوید که انگشت خود را داخل بینی‌‌شان نکنند.

چه زمانی به پزشک یا اورژانس مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که:

 • خونریزی متوقف نشود یا دائما اتفاق بیفتد (مکرر یا مزمن)؛
 • خونریزی شدید باشد یا خون زیادی از دست رفته باشد؛
 • شخص احساس ضعف کند؛
 • خونریزی بینی به‌علت آسیب دیدنِ صورت باشد؛
 • خونریزی با از دست دادن آگاهی یا تاریِ دید همراه باشد؛
 • خونریزی با تب و سردرد همراه باشد؛
 • نوزاد یا کودک خون‌دماغ شود؛

حتما به پزشک مراجعه کنید.

پک درون بینی چیست و چه‌وقت از آن استفاده می‌شود؟

پک درون بینی زمانی استفاده می‌شود که هیچ‌کدام از اقدامات محافظه‌کارانه‌ی دیگر جواب نداده باشند. این پک‌ها اغلب در دو طرف بینی قرار می‌گیرند و معمولا از ماده‌ای به نام «مِروسِل» ساخته می‌شوند که یک ماده‌ی اسفنجی فشرده‌شده یا یک تکه گاز استریل است و آن ناحیه‌ای را که خونریزی می‌کند، فشرده می‌کند. این پک‌ها به‌طور معمول باید چند روز داخل بینی بمانند. به همین دلیل باید دوباره به پزشک مراجعه کنید تا آنها را بیرون بیاورد.

بیمار به یک همراه نیاز دارد تا او را برای رفتن مطب پزشک و برداشتن پک‌های بینی همراهی کند. در طی این مدت ممکن است پزشک برای بیمار آنتی‌بیوتیک و داروهای مُسکن تجویز کند.
مشاهده‌ی خلط خونی در بینی غیرمعمول نیست. در این مواقع، یک گاز استریلِ تاشده زیر بینی بگذارید. پزشک ممکن است به بیمار اجازه بدهد سوراخ‌های بینی را با گوش‌پاک‌کن آغشته به هیدروژن پراکسید خالص پاک کند. برای جلوگیری از خونریزی مجدد، روش‌های ذکرشده در بالا را انجام بدهید.

بیمارانی که زیاد دچار خون‌ دماغ شدن می‌شوند، نباید از آسپرین و سایر محصولات رقیق‌کننده‌ی خون استفاده کنند. اگر بیماران با مصرف این داروها دچار خونریزی بینی شدند، باید حتما به دکتر خود اطلاع بدهند.

 

علت خون دماغ شدن چیست؟ چگونه از خون دماغ شدن پیشگیری کنیم؟ در این مقاله به بررسی دلایل خونریزی از بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

زمانی که رگ‌های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می‌شوند، خون از بینی جاری می‌شود که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می‌گویند.

علت خون دماغ شدن‌های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده‌ی شایع و معمولی است. حدود ۶۰ درصد از آمریکایی‌ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود ۶ درصد افراد نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت. 

انواع خون دماغ شدن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می‌گیرد:

خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds

دیواره‎ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می‌کند سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ‌های خونی زیادی است و این رگ‌ها می‌توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش‌تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می‌شوند. 

خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن‌تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده دیده می‌شود. 

علت خون دماغ شدن

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده‌ این عارضه ربط مستقیمی به جراحت‌های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان‌های بینی و یا شکستگی پایه‌ی جمجمه می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر ضربه‌ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده‌اید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت‌های خون دماغ شدن قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد کرد و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد. 

چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می‌شود؟

انگشت کردن در بینی 

اگر به آلرژی‌هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری‌هایی که باعث خارش بینی می‌شوند، مبتلا هستید، باعث می‌شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید. 

فین کردن 

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی سطحی شود. 

اختلالات لخته شدن خون از علت‌های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی‌دهنده  (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می‌کنند، می‌توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند. 

داروها

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که خون را رقیق می‌کنند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می‌کنند؛ مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار دشوار خواهد بود. 

داروهای موضعی و اسپری‌های بینی 

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین‌ها (antihistamines) می‌توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی استفاده کنید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد کرد. 

مکمل‌های غذایی طبیعی

برخی مکمل‌های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می‌توانند خون را رقیق کرده، باعث ادامه‌دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدن شوند که توقف آن بسیار دشوار باشد. این مکمل‌های غذایی طبیعی شامل:

 • زنجبیل 
 • بابونه‌ی گاوی 
 • سیر
 • کهن‌دار یا گینگو 
 • جینسینگ 
 • ویتامین E

علل خون دماغ شدن در کودکان چیست؟

چندین دلیل برای خون دماغ شدن کودک وجود دارد:

 • هوای خشک: هوای گرم یا اغلب هوای خشک باعث خون دماغ شدن کودکان می‌شود. هر دو عامل سبب حساس شدن و دهیدراته شدن غشاهای بینی می‌شوند.
 • خراشیدن یا گرفتن بینیاین دومین عامل خون دماغ شدن است. حساس کردن بینی با خراش دادن یا گرفتن آن باعث می‌شود که رگ‌های خونی در معرض خونریزی قرار گیرند.
 • ضربه: زمانی که ضربه‌ای به بینی کودک وارد شود، می‌تواند آغاز خونریزی بینی باشد. اغلب مشکلی جدی نیست، اما اگر پس از ده دقیقه خونریزی بند نیامد حتما کودک را نزد پزشک ببرید.
 • سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی: هر بیماری که سبب گرفتگی یا حساس شدن بینی شود باعث خونریزی بینی می‌شود.
 • عفونت باکتریاییعفونت‌های باکتریایی می‌توانند باعث زخم و قرمزی و پوسته پوسته شدن داخل بینی و جلوی سوراخ بینی شود. این عفونت‌ها منجر به خونریزی می‌شوند.

در موارد نادر، اغلب خونریزی‌های بینی به علت مشکلات مربوط به لخته شدن خون یا رگ‌های خونی غیرطبیعی است. اگر کودک شما دچار خونریزی بینی شد و دلایل آن به موارد ذکر شده در بالا مربوط نبود، کودک را نزد پزشک ببرید.

بیماری‌هایی که احتمال خون دماغ شدن را بالا می‌برد؟

اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین‌تر از سایر افراد باشد و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را دشوارتر خواهد کرد. 

فشار خون 

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد. 

ناهنجاری‌ها 

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مشکلات مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت. 

تومورها

تومورهای خوش‌خیم و بدخیم بینی و سینوس‌ها می‌توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن‌تر و افراد سیگاری بیش‌تر از سایرین است. 

مواد مخدر 

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می‌شود، باعث پارگی رگ‌های خونی درون راه‌های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد. 

تحریک‌کننده‌های شیمیایی 

اگر در محیط خانه و یا کار در معرض تحریک‌کننده‌های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است دچار خونریزی بینی شوید.

چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر وقت‌ها خونریزی از بینی نگران‌کننده نیست؛ ولی برخی از انواع خون دماغ شدن نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت:

 • خونریزی از بینی بعد از ۲۰ دقیقه متوقف نشود
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشد
 • بعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت به طور مکرر و به مقدار زیاد خون دماغ می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش‌تر از یک بار در هفته خون دماغ می‌شوید، احتمالاً این نشانه‌ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. 

راه‌های درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

اگر خون دماغ شدید، می‌توانید مراحل زیر را انجام داده تا به سرعت خونریزی بینی خود را کم یا قطع کنید:

صاف بنشینید و کمی به جلو خم شوید

در این وضعیت بیشتر تمایل بر آن است که کمی به سمت عقب متمایل شوید تا از چکیدن خون بر صورت خود جلوگیری کنید، اما باید بدانید که کمی به سمت جلو متمایل شدن روش بهتری است.

این کار باعث می‌شود که خون وارد مجرای گلو نشود؛ زیرا اگر این اتفاق رخ دهد در نهایت باعث خفه شدن یا استفراغ می‌شود. سعی کنید به جای بینی با دهان خود نفس بکشید و آرام بمانید.

از بستن بینی خود خودداری کنید

بعضی افراد از پد پنبه‌ای، دستمال، یا حتی تامپون استفاده می‌کنند تا جلوی خونریزی بینی را بگیرند. این کار می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود، چرا که باعث حساس‌تر شدن بیش‌تر رگ‌ها می‌شود. در عوض، از دستمال یا دستمال مرطوب برای پاک کردن خونی که از بینی می‌چکد استفاده کنید.

بینی خود را به آرامی فشار دهید

قسمت نرم و گوشتی بینی خود، زیر استخوان‌های بینی را به مدت ۱۰ دقیقه بگیرید تا رگ‌های خونی فشرده شوند و خونریزی قطع شود.

در این ده دقیقه همانگونه که بینی خود را گرفته‌اید فشار زیادی به آن وارد نکنید، چرا که دوباره خونریزی شروع می‌شود.

مراحل پیشین را به مدت ۱۵ دقیقه تکرار کنید

اگر خونریزی بینی شما پس از ۱۰ دقیقه فشار آوردن بند نیامد، این کار را به مدت ۱۰ دقیقه دیگر نیز انجام دهید. اگر پس از ۳۰ دقیقه خونریزی بینی شما بند نیامد یا حجم زیادی خون از بینی شما خارج شد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

جلوگیری از خون دماغ شدن

شما می‌توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می‌شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

 • از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدت زیاد خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.
 • فضای درونی بینی را با اسپری‌های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.
 • در طول ماه‌های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.
 • در هنگام خواب با کمک پمادهایی هم‌چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید
 • در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. 
 • در هنگام انجام ورزش‌هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد؛ مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت استفاده کنید.
 • از تنفس مواد شیمیایی تحریک‌کننده جلوگیری کنید.

پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان

با اقداماتی می‌توان از خون دماغ شدن در پیشگیری کرد. نکات زیر را رعایت کرده تا از خونریزی بینی در تابستان جلوگیری کنید:

 • در هوای گرم از خانه بیرون نروید. اگر مجبور به بیرون رفتن بودید کلاه لبه‌دار به سر کنید و بینی خود را با دستمال سر یا پارچه‌ای نخی بپوشانید تا هوای گرم وارد بینی شما نشود.
 • اگر اتاق شما دارای رطوبت است از دستگاه‌های تصفیه هوا یا خنک‌کننده هوا استفاده کنید و همچنین از خشک شدن بینی خود جلوگیری کنید.
 • از دمیدن در بینی زمانی که به دلیل سرماخوردگی کیپ شده است، خودداری کنید.
 • از مصرف الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های گرم اجتناب کنید؛ زیرا باعث افزایش سلول‌های خونی در بینی شما می‌شوند.
 • پس از خونریزی، خون در داخل بینی لخته می‌شود. بهتر است بینی خود را زمانی که مرطوب است تمیز کنید یا از دستمالی مرطوب به آن منظور استفاده کنید.

سخن آخر

اگر به دفعات خون دماغ می‌شوید بهتر است با پزشک در مورد عوامل احتمالی آن و راه‌هایی که می‌تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق‌کننده‌ خون مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم شود. 

در صورتی که تجربه‌ای در رابطه با خون دماغ شدن‌های طولانی و مکرر دارید؛ با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. تمام سوالات شما عزیزان توسط پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ داده می‌شود.

 

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
تهران-بلوار میرداماد-میدان مادر-خیابان سنجابی