Image

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
Image

شماره تلفن: 22900257-021

© ParsianTeb
 
 
 

کبودی بعد از عمل بینی:
کبودی و تورم یک بخش طبیعی در دوران بهبود بعد عمل به حساب می آید. میزان کبودی به عوامل متعددی از جمله روش جراحی و خود بیمار بستگی دارد.

فاکتورهای جراحی:
آیا بینی شکسته شده است یا خیر (جراحی استئوتومی)
میزان برش بافت نرم یا ارتفاع از از چارچوب استخوانی – غضروفی
استفاده از تکنیک باز یا بسته در جراحی

فاکتور های شخصی:
سن
ضخامت پوست
اختلالات خونریزی
دارو هایی که خون را رقیق می کنند

عوامل موثر در کاهش کبودی و شدت تورم بینی:
از مصرف هر گونه دارویی که خون را رقیق می کند به مدت ۲ هفته قبل از عمل اجتناب کنید و پس از عمل نیز مصرف این گونه داروها را با دستور پزشک خود دنبال کنید. از آن دسته داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
آسپرین، ایبوپروفن، ضد التهاب، هپارین، کومادین، پلاویکس و…
اجتناب از مصرف مولتی ویتامین ها / داروهای گیاهی / چای و … که سطح بالایی از ویتامین E را دارا می باشند، جینسنگ (Ginseng) و جینکو (Ginkgo). این داروها خون را رقیق کرده و باعث می شوند خونریزی بیشتر شود.
اگر شما سابقه تمایل به خونریزی یا کبودی را دارید و یا حتی یکی از اعضای خانواده شما سابقه اختلال در خونریزی را دارد بهتر است قبل از جراحی، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
برای ۴۸ ساعت اول می توان از بسته های یخ بر روی گونه ها استفاده کرد.
سر خود بالا نگه دارید این به شما کمک خواهد کرد که ورم کمتری در صورت شما ایجاد شود.
از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
مصرف مکمل های گیاهی مانند بروملین (که در آناناس موجود می باشد)، عصاره ی پاپایا و آرنیکا نیز می تواند سودمند باشد.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید در چند ماه اول بعد از جراحی زیبایی بینی، می تواند قرمز شدن و لکه دار شدن پوست بینی را تشدید کند. همچنین می تواند به راحتی سبب آفتاب سوختگی پوست شما شود. برای چند ماه اول بعد جراحی بیماران باید از کرم های ضد آفتاب و یا کلاه های لبه دار استفاده کنند.
 

توصیه های قبل و بعد از جراحی

توصیه های قبل از عمل
از یک هفته قبل از عمل تا سه روز پس از عمل ، مصرف داروهای آسپرین ، پلاویکس ، ویتامین E ، بروفن ، ژلوفن و ناپروکسن باید متوقف شود و نیز سیر ، پیاز ، جعفری ، جنیکو، جنسینگ و زنجبیل استفاده نکنید .
در صورتیکه سابقه هر گونه جراحی به خصوص جراحی های ناحیه بینی مثل انحراف بینی و یا آندوسکوپی دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت وجود بیماری خاصی حتماَ جراح را در جریان بگذارید ( مثل بیماری تیروئید دیابت یا بیماری قند ، کم خوبی ، تالاسمی ، مشکلات انعقادی و ... ).
در صورت وجود مشکلات در بیهوشی های قبلی، حتما جراح را در جریان بگذارید.
یکی از مهمترین اقدامات قبل از عمل جراحی بینی در بانوان این است که اطمینان داشته باشید باردار نیستید . در صورت نیاز میتوانید از پزشک در خواست کنید که آزمایشات لازم را در خواست دهد.
در روز عمل از بکار بردن هر گونه آرایش مثل رژ لب ، خط چشم، زیمل ، لاک ، کرم پودرو حتی کرم مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب خودداری کنید . در صورت داشتن ناخن مصنوعی ، ناخن یکی از انگشتان سبابه را خارج کنید .
تمام زیور آلات خود را خارج کرده و در منزل قرار دهید. ورود افراد با زیور آلات به اطاق عمل ممنوع می باشد و در صورت عدم امکان خارج کردن بریده خواهد شد.
روز قبل از عمل ، ساعت عمل خود را با همکاران ما قطعی کنید.
شب قبل از عمل استحمام بفرمائید و آقایان ریش و سبیل خود را با تیغ اصلاح نمایند.
از 12 شب قبل از عمل به بعد و تا زمان عمل چیزی میل نفرمائید. حتی آب . اگر ساعت عمل شما عصر می باشد، 8 ساعت قبل از عمل ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. برخی از افراد به نیت تقویت نمودن خود قبل از عمل جراحی ، یک وعده غذایی حجیم و بسیار چرب را شب قبل از جراحی میل میکنند که این کار کاملا اشتباه است و باعث می شود پس از جراحی ، فرد دچار تهوع و استفراغ های آزار دهنده شود. پس سعی کنید غذای مقوی با حجم کم که هضم آن آسان باشد میل نمایید . از آنجایی که مصرف بعضی داروها می تواند بر عمل جراحی و بیهوشی تاثیر بگذارد ، لطفا در صورتیکه هر گونه دارویی ، حتی گیاهی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
دفترچه بیمه و آزمایش و مدارک پزشکی خورد را در روز عمل به همراه داشته باشید .
مصرف دخانیات و نیکوتین (قلیان) موجب تنگ شدن رگهای خوبی و اختلال گردش خون می شود . بنابراین حداقل یک هفته قبل از عمل و تا یک هفته پس از عمل جراحی بینی ، مصرف دخانیات را متوقف کنید .
روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
در روز جراحی بینی یک لباس راحتی که دارای دکمه از جلو باشد بپوشید تا هنگام تعویض لباس با بینی تماسی نداشته باشد و راحت باشید.
همزمانی زمان عادت ماهانه یا پریود با عمل جراحی زیبایی بینی منعی ندارد. مگر افرادی که پریود شدن همراه دردهای شدیدی و یا خونریزی زیاد باشد.
بهترین زمان برای جراحی بینی زمانی است که شما بتوانید یک هفته استراحت کنید. در تمامی فصول می توان جراحی بینی را انجام داد و اولویتی در فصل خاصی وجود ندارد.
عمل جراحی زیبایی بینی ممکن است در مواردی که قبل از عمل انحراف شدید بینی و عدم تقارن شدید وجود دارد ، به علت تغییرات در استخوانهای بینی نیز صدق می کند.
عملهای جراحی غیراورژانس مثل لیزر چشم و اقدامات دندانپزشکی ، بهتر است به فاصله حداقل دو ماه پس از عمل زیبایی بینی انجام پذیرد. خانمهایی که قصد بارداری پس از عمل را دارند ، توصیه میشود حداقل 6 ماه پس از عمل جراحی زیبایی بینی اقدام به بارداری کنند.
اقدامات هفته اول بعد از عمل
به علت دریافت داروهای خواب آور بیمار تا حداقل یک ساعت پس از ورود به بخش ، نباید چیزی بخورد با بنوشد، پس از گذشت یک ساعت از بیدار شدن بیمار و در صورت عدم وجود تهوع ، بیمار میتواند پس از کسب اجازه از پرستار به آهستگی و با قاشق مایعات ، مثل آب و آب میوه بنوشد و در صورت تحمل ، به تدریج و کم کم از کمپوت استفاده کند.
ممکن است پس از عمل به دلیل تاثیرات داروهای بیهوشی تهوع و استفراغ ایجاد شود و حتی حاوی مقداری خون باشد. در این موقع ، لطفا آشامیدن را متوقف کنید و موضوع را به پرستار بخش اطلاع دهید . عموما این وضعیت موقت خواهد بود و بهتر است تا زمان رفع تهوع ، از خوردن و آشامیدن خودداری شود.
در صورت امکان با تنظیم اهرمی که در پایین تخت بیمار قرار دارد ، قسمت فوقانی بدن بیمار را در وضعیت 30 درجه قرار دهید تا سر وصورت وی دچار احتقان و ورم کمتری شود.
خروج خون و خونابه از اطراف پانسمان جلوی بینی بیمار تا چندین ساعت (گاهی حتی تا 48 ساعت ) قابل قبول بوده و نشانه خونریزی نیست و نگرانی ندارد و نیاز به اقدامی نیست . این حالت در آقایان ، اغلب از شدت بیشتری برخوردار است.
از انجائیکه بسیاری از بیماران پس از جراحی دچار ضعف و بی حالی می شوند، روز بعد از جراحی ، هر فعالیتی بایستی با احتیاط صورت گیرد.
پیش بینی زمان ترخیص تقریبی بوده و بستگی به حال عمومی بیمار دارد . اما اغلب در صورتیکه بیمار سرگیجه و تهوع نداشته باشد ، راه رفته باشد ، چیزی خورده و تحمل کرده باشد ، با صلاحدید پرستار بخش ، طی 6 تا 8 ساعت پس از عمل مرخص شده و به منزل می رود.
توصیه میشود بیمار طی روز اول پس از عمل ، در وضعیت نیمه نشسته استراحت کند. در این مدت هنگام خواب استفاده از یک بالش اضافه در زیر سر در تخفیف ورم صورت کمک می کند.
ترجیحا به مدت دو شب ، وضعیت خوابیدن بیمار به حالت طاق باز باشد و پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی روی شکم نخوابید تا به صورت ناخودآگاه به بینی شما ضربه وارد نشود.
داروهایی که هنگام ترخیص به شما داده شده است را تا آخر و طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
اگر چه غالب بیماران در بینی احساس فشار می کنند اما خوشبختانه عموما بیماران پس از انجام این عمل ، از درد شکایت نداشته اند.
در صورت بروز درد فقط از داروی استامینوفن ساده و یا کدئین دار استفاده کنید . مصرف هرگونه مسکن دیگر به علت خطر خونریزی جایز نیست.
از مصرف خواکی هایی که باعث تورم صورت و کاهش کبودی و افزایش سرعت بهبودی می شوند ، مثل آب آناناس و یا قرص آناهیل ، آلوئه ورا و کرفس غافل نشوید.
آبریزش خفیف از بینی که ممکن است همراه با کمی خون و به صورت خونابه باشد ، طی چند روز اول بعد از عمل جراحی بینی طبیعی است وسپس قطع خواهد شد و جای هیچ نگرانی نیست .
در صورت ایجاد خونریزی شدید که قطع نمی شود، اینجانب را مطلع سازید.
احتمال ایجاد اشک ریزش از چشم در چند روز اول پس از عمل جراحی زیبایی بینی وجود دارد که نگران کننده نیست و خود بخود قطع خواهد شد.
فین کردن بعد از عمل جراحی به مدت 3 هفته ممنوع است .
پس از خارج کردن تامپون داخل بینی معمولا بدلیل ورم داخل بینی و نیز ترشحات بینی، تنفس شما حتی تا چند ماه بعد از عمل ، صدادار و کمی مشکل خواهد بود و ممکن است حتی بینی یک طرف یا دو طرف مسدود باشد . این مشکلات تدریجا با شستشوی بینی و گذشت زمان (کاهش تورم داخل بینی ) برطرف خواهد شد.
در صورت وجود احتقان (گرفتگی ) داخل بینی ، می توانید به مدت حداکثر 5 تا 7 روز برای بهبود وضعیت تنفس از قطره فنیل افرین 25% استفاده کنید ( هر 12 ساعت ، 2 قطره در هر سوراخ بینی )
توصیه میشود داخل سوراخهای بینی خود را روزانه 2 بار با پماد ساده چشمی چرب کنید و از پاک کردن داخل بینی با وسایلی مثل گوش پاک کن ، اکیدا بپرهیزید.
خندیدن ، صحبت کردن و تکان دادن سر ، ضرری برای جراحی بینی ندارد و تاثیری در نتیجه عمل ندارد.
از لباسهایی که باید از سر پوشیده شوند ، مثل انواع تیشرت یا بلوز یقه اسکی استفاده نکنید . توصیه میشود از پیراهن هایی که دکمه از جلو دارند ، استفاده شود.
استراحت مطلق ممنوع است . سعی نمایید از فردای روز عمل زیبایی بینی ، راه بروید و کارهای سبک انجام دهید ، ولی از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید .
گاهی در ساعات و روزهای اولیه بعد از عمل ، بیمار احساس گلو درد می کند که ناشی از بیهوشی و لوله گذاری هنگام بیهوش نمودن است . این درد نیاز به مراقبت و اقدام خاصی ندارد و خود بخود طی چند روز بهبود می یابد.
مسواک زدن آرام منعی ندارد.
بروز عطسه و آب ریزش بینی در چند روز اول پس از عمل جراحی زیبایی بینی شایع بوده و نشانه سرما خوردگی نیست . لطفا هنگام عطسه جلوی دهان خود را نگیرید و با دهان باز عطسه یا سرفه کنید تا به بینی شما فشاری وارد نشود . در صورتی که تعداد عطسه ها مزاحم باشد ، میتوان آن را با مصرف قرص آنتی هیستامین – دکونژستان (یک قرص هر 12 ساعت ) کنترل کرد .
بیمار می تواند از روز پنجم نسبت به پاک کردن خونهای خشک شده روی پوست از لابه لای بخیه ها ، به آرامی اقدام نمایند. به این منظور می توانید از یک پنبه آغشته به الکل استفاده نموده و به آرامی بر روی بخیه ها بکشید . معمولا از روز چهارم به بعد تعدادی از بخیه ها شروع به افتادن می کنند که نشانه فرآیند ترمیم بوده و نگران کننده نمی باشد. کلیه بخیه های داخل بینی از نوع جذبی بوده و تدریجا از سوراخ های بینی خارج می شوند که نبایستی موجب نگرانی شود .
در صورتی که به شما غضروفهای اضافی تیغه بینی تحویل داده شده است . لطفا آنها را داخل یخچال نگهداری نمایید و در صورت کاهش الکل آن به آن الکل اضافه شود. در صورت نیاز به ترمیم بینی به این غضروفها نیاز خواهد بود.
آرایش صورت در صورتی که به گچ و چسبها آسیب نرساند ، بلامانع است.
استفاده از پمادهای ترمیم کننده مثل CicactiveT,Stratamed و ... روی بخیه ها در ترمیم بهتر و سریعتر زخم موثر خواهد بود که میتوانید از یک روز پس از عمل ، به مدت دو ماه روزانه دو بار روی محل برشها بمالید.
در بیماران با پوست ضخیم توصیه می شود از مصرف گرمیجات مثل عسل ، خرما، گردو، شیره و شیرینی جات طی چند هفته اول پس از عمل ، تا حد امکان پرهیز نمائید .
بروز جوش های اطراف بینی و صورت پس از عمل جراحی ، اغلب طبیعی میباشد.
کشیدن سیگار و قلیان و مصرف مشروبات الکی باعث تاخیر بهبودی و نیز تاخیر درکاهش تورم و کبودی خواهد داشت.

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@

شماره تلفن: 22900257-021

اینستاگرام:PARSIANTEB.IR@
تهران-بلوار میرداماد-میدان مادر-خیابان سنجابی